سایت دکتر مظهری

آقايي 30 ساله هستم با قد 175 سانتيمتر و وزن 58 كيلوگرم كه روزي 8 ساعت فعاليت نجاري دارم. مي‌خواستم بدانم چه مقدار ويتامين، كلسيم و پروتئين لازم دارم؟ چه مقدار بايد گوشت و ... بخورم تا نيازم تامين شود؟ لازم به ذكر است كه ناراحتي گوارشي دارم

 در پاسخ به اين استاد نجاري 30 ساله با وزن 58 كيلوگرم و قد 175 سانتيمتر بايد گفت افزايش تدريجي ميزان انرژي دريافتي تا حدي مي‌باشد كه بتواند ضمن پوشش نيازهاي انرژي پروتئين فعلي، به تأمين تدريجي كسر وزن ايجاد شده منجر گردد، لذا با توجه به ميزان كل انرژي پيشنهادي، مقدار دريافت درشت مغذي‌ها به شرح ذيل مي‌باشد: از منابع كربوهيدرات با قندهاي مركب و ساده به ميزان 422 گرم، از منابع پروتئين به مقدار 169 گرم، از منابع حاوي چربي‌هاي مصرفي و چربي خالص 112 گرم و يا به عبارتي در طول وعده‌ها و ميان‌وعده‌هاي طول روز با استفاده از شير و ماست كم‌چرب سه ليوان، از ميوه‌جات فصل 400 گرم، سبزيجات مختلف به صورت پخته يا خام 600 گرم، نان و غلات و فرآورده‌هاي آن 540 گرم، از منابع گوشت‌هاي سفيد و قرمز يا جانشين گوشت‌ها تا 330 گرم و از روغن‌ها و چربي‌هاي خالص مختلف جهت پخت و پز يا بصورت كره، خامه و يا سس‌ها 45 گرم يا 5 قاشق مرباخوري. لازم به يادآوري است چنانچه اين تناسب دريافت مواد غذايي از گروه‌هاي نام برده شده تحقق پيدا نمايد و تنوع و تعادل واقعي در انتخاب موادغذايي صورت پذيرد تقريباً تمامي ويتامين‌ها و مواد معدني در حد كافي تأمين خواهد شد، ولي با وجود اين موضوع چون فاصله زماني معيني براي هر كس به طور متفاوت وجود دارد كه از وضعيت فعلي به حد مطلوب رسانيده شود، استفاده از مخمر آبجو سه عدد بعد از صرف هر وعده اصلي غذا (صبحانه، نهار و شام) و قرص مولتي‌ويتامين‌هاي حاوي مينرال 1 عدد در روز براي تحريك و ايجاد اشتها و افزايش حجم غذاهاي مصرفي در وعده‌هاي مختلف تأثير مطلوبي خواهد داشت. ضمناً هر واحد نان و غلات معادل 30 گرم نان مي‌باشد كه به جاي آن مي‌توانيد از 5 قاشق غذاخوري پلو يا نصف ليوان ماكاروني يا يك‌سوم ليوان حبوبات پخته يا يك‌دوم ليوان غلات پخته استفاده نماييد، البته مجدداً يادآوري مي‌شود كه افزودن به حجم غذاهاي مصرفي فعلي بايد به نياز و اشتهاي واقعي‌تان پاسخ داده و از ميل كردن اجباري حتي به اندازه يك قاشق غذاخوري جداً خودداري فرماييد.

هر واحد شير يا ماست يك ليوان مي‌باشد و هر واحد گوشت نيز 30 گرم گوشت كم‌چرب يا يك عدد تخم‌مرغ يا 45 گرم پنير يا يك دوم ليوان حبوبات پخته مي‌‌باشد، البته تلفيق غلات و حبوبات مختلف با درصدهاي معين كاملاً تأمين پروتئين حاصل از گوشت‌ها را مي‌تواند پوشش دهد. در مورد ميوه‌‌ها نيز به طور متوسط هر 100 گرم ميوه‌اي كه ميل مي‌شود معادل يك واحد به حساب آورده مي‌شود و سبزيجات نيز يك ليوان خام يا نصف ليوان پخته يك واحد محاسبه مي‌شود. يك قاشق مرباخوري روغن يا كره نيز معادل يك واحد روغن يا چربي تلقي مي‌گردد كه مي‌توان آن را با 6 عدد بادام يا 8 عدد پسته يا 2 عدد مغزگردو يا 10 عدد بادام زميني يا 6 عدد بادام هندي يا يك قاشق غذاخوري كنجد يا تخمه كدو يا تخم كتان يا انواع تخمه‌ها جايگزين نمود، البته توصيه نهايي بنده به شما بزرگوار زحمت‌كش و ارزشمند مراجعه به متخصص مورد اعتماد مي‌باشد كه قبل از هر اقدامي با معاينات باليني و انجام آزمايشات مايعات بدن به طور اصولي و اساسي و با شناخت كامل از درون و برون‌دادها، با يك برنامه سيستماتيك اقدام به برطرف نمودن علت يا علل عامل كم‌وزني فعلي‌ و رفع مشكل خود بپردازيد و بتدريج ولي به طور مداوم به وزن مناسب و اندام دلخواه‌تان نزديك و نزديك‌تر شويد.

در ارتباط با اسيد معده هم بايد گفت اسيد معده با نوع و مقدار غذاي دريافتي در ارتباط است و مصرف بعضي از موادغذايي از قبيل شكلات، قهوه، گوجه‌فرنگي، نان‌هاي سفيدي كه خمير آنها با جوش‌شيرين ورآمده، فست فودها و غذاهاي آسان دسترس (مثل غذاهاي حاوي سوسيس، كالباس، پنيرهاي چرب و نمك زياد)، نوشيدن مايعات گازدار و آبميوه‌هاي مصنوعي و يا خوردن بعضي ميوه‌ها مثل موز بطور ناشتا، اسيدمعده را افزايش مي‌دهد. مسأله ديگر اينكه شما مي‌توانيد با حذف عوامل تأثيرگذار، از ميزان و دفعات اسيدي شدن معده خود جلوگيري كنيد، مخصوصاً اگر دفعات تغذيه را افزايش و مقدار غذاي دريافتي خود را در هر وعده كاهش دهيد و غذاهاي تناول شده را به مدت طولاني‌تري جويده و با بزاق فراوان آغشته نماييد. همچنين از پوشيدن لباس‌هاي تنگ و بستن كمربند خودداري كنيد و بلافاصله بعد از غذا دراز نكشيد و به‌جاي آن چند دقيقه‌اي راه رفتن، امكان لازم را براي انتقال غذا به روده‌ها فراهم مي‌آورد و به تعديل و كاهش دفعات اسيدي شدن كمك مي‌كند. توجه داشته باشيد كه اگر در طول شب و يا حين خواب، ريفلاكس رخ مي‌دهد، بهتر است زير پايه‌هاي تخت خود، دو عدد آجر قرار دهيد تا براي بدن‌تان شيب ملايمي را فراهم كند تا از برگشت محتويات معده در طول خواب به مري جلوگيري شود. همچنين بايد يادآوري گردد افراد مبتلا به ريفلاكس در انتخاب ميوه‌هاي متعلق به خانواده مركبات احتياط كنند و براي رفع نفخ معده از نعنا و عصاره آن پرهيز نمايند. توصيه مي‌شود شير را هم به طور ناشتا ميل نفرماييد و براي تقويت آنزيم لاكتاز كه احتمالاً فعاليت آن كم گرديده است، مي‌توانيد مصرف شير را با رقيق كردن با سيب رنده كرده يا هويج رنده كرده و يا حتي آب معمولي آغاز نماييد و بطور مداوم ولي خيلي آهسته به ميزان غلظت شير اضافه كنيد، ولي در حال حاضر اگر ماست و دوغ را تحمل مي‌فرماييد، به جاي شير مي‌توانيد از آنها نيز استفاده نماييد.

 

 

 

حاضرین در سایت

30  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367987