سایت دکتر مظهری

خانمي 23 ساله هستم. 97 كيلوگرم بودم. رژيم گرفتم و 73 كيلوگرم شدم. از وقتي ازدواج كردم، نتوانستم وزن كم كنم. از مهرماه 5 كيلوگرم اضافه وزن پيدا كردم و 77 كيلوگرم شدم. مي‌ترسم ادامه پيدا كند. چه كنم؟

 در پاسخ به اين خانم محترم بايد گفت معمولا روند كاهش وزن با رسيدن بدن به سطح تعيين شده Set Point دچار كاستي شده و نهايتا متوقف مي‌شود و هيچ ترفندي براي عبور از اين مرحله چه به صورت كاهش شديد مقدار دريافت غذا و چه به صورت افزايش ميزان مصرف انرژي با فعاليت‌هاي گسترده‌تر و ورزش‌هاي سنگين‌تر براي دستيابي بيشتر به كاهش وزن و حذف چربي‌هاي فرد موثر نمي‌باشد. در اين صورت لازم است چند صباحي با حفظ وزن به دست آمده با كنترل وزن ناشتا در روز معين هفته و با ترازوي مشخص بعد از تخليه مثانه و روده‌ها، به تدريج به ميزان دريافت انرژي فعلي‌تان به طور مداومي‌ بيفزاييد تا زماني كه تعادلي بين ورود و خروج انرژي ايجاد و به مدت چندين ماه وزن به دست آمده ثابت و بدون تغيير باقي بماند. پس از چندين ماه مي‌توان مجددا با يك رژيم كاهش وزن متعادل، متنوع و متناسب با دورن داده‌ها يا پارامترهاي بيوشيميايي مايعات بدن رژيم‌گيرنده مجددا  از ميزان چربي‌هاي باقي‌مانده به‌راحتي كاست، البته عدم رعايت اين روش و ادامه افزايش فعاليت بدن بطور مداوم باعث تحليل عضلات و استخوان‌‌ها خواهد شد و اگر به كم‌خوري و تك‌خوري از طرف رژيم‌گيرنده كماكان ادامه داده شود و فرد به افزايش فعاليت‌‌هاي بدني بيشتر نيز بپردازد، ‌نه تنهانتايج مثبتي عايد نخواهد شد، بلكه از توان جسمي و فكري نيز كاسته خواهد شد.

و اما در مورد افزايش وزن شما بعد از ازدواج بايد خاطرنشان شوم كه اين موضوع در اكثريت قريب به اتفاق تازه‌ عروس‌ها و حتي دامادها رخ مي‌دهد و دليل عمده اين موضوع تغييرات ناگهاني روش زندگي و منش غذا خوردن و شب‌زنده‌داري‌هاي طولاني به علت شركت در مراسم پاگشايي و بهره‌مندي از خورد و خوراك فراوان مخصوصا در بيرون از خانه رخ مي‌دهد. در كنار افزايش و تنوع بهره‌گيري از انواع خوردني‌ها و آشاميدني‌ها، از مدت خواب و فعاليت‌هاي بدني نيز كاسته مي‌شود، مخصوصا شب‌نشيني‌‌هاي متوالي، ريتم بيولوژيكي تنظيمي با طلوع و غروب آفتاب را بر هم زده و استرس و هيجان‌هاي خواسته و ناخواسته منجر به ناخنك زدن و ريزه‌خواري در گروهي و كاهش اشتها و افزايش استرس در گروه ديگري از نامزدها و عقد شده‌ها و تازه به خانه بخت رفته‌ها مشاهده مي‌گردد و چشم و هم چشمي‌هاي مرسوم بعضي خانواده‌ها و افراط و تفريط‌هاي متداول مرسوم مراسم مختلف ديد و بازديد و معارفه خانواده‌ها به يكديگر عامل مهم ديگري در ايجاد عدم تعادل در زندگي روزمره مي‌گردد كه بازتاب همه آنها در اكثر موارد اضافه وزن خزنده و رو به چاقي نهادن تازه عروس و دامادها مي‌باشد، لذا به سركار و كليه عروس و دامادها توصيه مي‌شود قبل از آنكه روند افزايش چربي‌هاي بدن سرعت گيرد و از كنترل خارج گردد و تمام سيستم‌هاي بدن را از نظارت مراكز تنظيم گرسنگي و سيري در مغز گرفته تا ترشح غدد درون ريز تاثيرگذار در سوخت و ساز و روند هضم، جذب، دفع، توليد، مصرف و ذخيره انرژي چه به صورت ارادي و چه به صورت غير ارادي از تعادل لازم خارج ‌سازد، تا دير نشده، برنامه‌ريزي مناسبي جهت كنترل وزن موجود و كاستن از اضافه وزن  بينديشيد، مخصوصا اگر قصد داريد در فرصت كوتاهي بعد از ازدواجتان بچه‌دار گرديد، بايد از همين امروز به كاهش ديد و بازديد و شب‌زنده‌داري‌ها خاتمه داده و بتدريج با حذف مواد غذايي پر انرژي، ولي فاقد مواد مغذي، مواد  مغذي مورد نياز بدنتان را تامين كنيد. خوابيدن قبل از ساعت 23 در شب و بيدار شدن قبل از طلوع آفتاب و آغاز و انجام نرمش‌هاي صبحگاهي و برنامه‌ريزي براي پياده‌روي روزانه بين نيم تا سه ربع ساعت، عدم حذف وعده‌هاي غذايي (صبحانه، ناهار و شام)، گنجانيدن ميان وعده‌هاي نيم‌روز و عصرانه جهت تعديل  اشتها و جلوگيري از افت قند و فشار خون و حذف نوشيدني‌هاي گازدار و بي‌گاز، رژيمي و غير رژيمي كه ايجاد اشتها و ولع خوردن مي‌نمايند، توام با كاهش تدريجي ميزان مصرف روغن و كره و غذاهايي كه در آنها قند، شكر و روغن فراوان بكار برده شده است، به شما كمك مي‌كند. همچنين با افزايش مصرف سبزيجات پخته و خام، تلفيق حبوبات و غلات كامل و ميل نمودن فرآورده‌هاي حاوي سبوس غلات و يا غلات پرك‌شده و حذف يا كاهش مصرف مواد قندي تصفيه شده مي‌توانيد به اندام دلخواه  خود رسيده و آن را بمدت طولاتي حفظ نماييد.

 

 

 

 

حاضرین در سایت

29  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367967