سایت دکتر مظهری

اگر بخواهم فقط صورتم چاق‌تر ديده شود، چه بايد بكنيم و آيا مصرف غذاهاي خاصي به چاق‌تر به نظر رسيدن صورت كمك مي‌كنند؟

در پاسخ سوال جنابعالي بطور قاطع به اطلاع‌تان مي‌رسانم تا اين تاريخ دارو يا روشي ابداع نگرديده كه بطور موضعي اندام‌هاي مختلف بدن را چاق يا لاغر نمايد. طبيعتاً هيچ غذاي خاصي نيز در اين امر مؤثر نمي‌باشد. انرژي دريافتي از درشت‌مغذي‌ها از سه گروه اصلي (پروتئين‌ها، چربي‌ها و قندها) تأمين مي‌گردد و اگر دوران رشد سپري شده باشد تا زماني كه دريافت و مصرف انرژي در حالت تعادل و بالانس باشد در افرادي كه به هيچ عامل بيماري‌زاي عفوني و متابوليكي مبتلا نمي‌باشند، وزن مي‌تواند مدت‌هاي طولاني ثابت بماند، بنابراين:

الف- اگر سركار لاغرتر از حد متعادل مي‌باشند، با بهبود كيفيت و افزايش تدريجي كميت غذاي روزمره‌تان در چارچوب اشتهاي فعلي و افزايش دفعات تغذيه بتدريج وزن خواهيد گرفت و چهره شما نيز تغيير خواهد كرد، گرچه در حال حاضر نيز آن طوري كه تصور مي‌كنيد و موضوع را براي خود بزرگ نموده‌ايد، نيست.

ب- مبادا در اين راستا از دارو يا كپسول‌هاي دست‌ساز عطاري‌ها يا افراد غيرمتخصص و متعهد جهت سرعت بخشيدن به افزايش وزن و تغيير چهره‌تان استفاده نماييد، چرا كه اين تغييرات ظاهري به علت انباشتگي آب ميان بافتي، ناشي از داروي بكار برده شده بوده و با قطع آن تغييرات ايجاد شده به سرعت ذايل و عوارض متعدد جانبي آن پايدار خواهد ماند.

ج- اگر عدم تناسب چهره شما با هيكل‌تان ناشي از فرم بدني‌تان باشد كه اصطلاحاً فرم گلابي ناميده مي‌شود اين موضوع يك الگوي سرشتي مي‌باشد كه سايز يا پايين‌تنه متفاوت‌تر از بالا تنه بوده و اين گونه افراد علاوه بر بالاتنه ظريف‌تر داراي صورت و چهره لاغرتر و باريك‌تر مي‌باشند. در اين صورت بايد از افزايش خزنده وزن‌تان، يك رژيم غذايي متعادل، متنوع و متناسب (باسن و وضعيت فيزيولوژيكي‌تان)جلوگيري نماييد، چرا كه هر چه به وزن فعلي‌تان بيشتر افزود‌ه شود، عدم تناسب بالاتنه و چهره‌ با پايين‌تنه با نمود بيشتري تجلي پيدا مي‌نمايد و به چشم مي‌آيد.

د- در خاتمه توصيه نهايي بنده براي شخص شما و ساير علاقه‌مندان به مطالب دنياي تغذيه عبارت است از تغذيه روزمره متناسب با سن، جنس و وضعيت فيزيولوژيكي، و تعادل در تأمين انواع ريزمغذي‌هاي پنجاه‌گانه و ايجاد تنوع در مواد غذايي مصرفي روزانه با ايجاد تنوع و عدم حذف اين يا آن گروه اصلي و حتي بهره‌گيري از انواع متنوع مواد غذايي تشكيل دهنده در گروه‌هاي مختلف هرم گروه غذايي شما قادر خواهيد شد قسمت اعظم نيازهاي ميلياردها سلول را به انرژي و پروتئين و ريزمغذي‌ها فراهم سازيد، مثلاً در گروه سبزيجات و ميوه‌جات تنوع رنگ، طعم و عطر آنها نماينگر انواع مواد شيميايي ثانويه هر يك از محصولات دسته‌بندي شده در گروه مربوطه مي‌باشد كه هر كدام از آنها رفع نيازي را در شهر صنعتي وجود آدمي عهده‌دار مي‌باشند. البته در نوشيدن آب كافي حتي بدون احساس تشنگي و انجام يك برنامه منظم پياده‌روي يا ورزش‌هاي سبك، تناسب اندام و جذابيت چهره را موجب گرديده و در صورت عدم تغيير روش تغذيه و نقش زندگي اين دستاورد حفظ خواهد شد. به مدت‌هاي طولاني حفظ خواهد نمود.

 

حاضرین در سایت

14  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
72
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2374194