سایت دکتر مظهری

كودكي با وزن موقع تولد 1950 گرم و قد 42 سانتيمتر دارم. الان كه 22 ماهه است، وزنش 9.5 كيلوگرم و قدش 77 سانتيمتر است. آيا مناسب مي‌باشد؟ همه مي‌گويند خيلي كوچك است. چه كنم؟

قد و وزن اعلام شده زمان تولد نمايانگر نارس به دنيا آمدن كودك مورد اشاره مي‌باشد، ولي در چندمين هفتگي زمان تولد معلوم نمي‌باشد. اگر به طور متوسط قد نوزاد رسيده در زمان تولد حدود پنجاه سانتيمتر باشد، در پايان اولين سال تولد به ميزان پنجاه درصد به قد تولد افزوده مي‌شود (يعني 25 سانتيمتر) و در سال دوم اين ميزان افزايش قد 12.5 و در سال سوم 6.25 سانتيمتر مي‌باشد. در مورد وزن نيز اگر شرايط محيطي و تغذيه مناسبي برقرار باشد، وزن زمان تولد در پايان 5 ماهگي دو برابر وزن تولد و در يكسالگي 3 برابر و در سه سالگي 4 برابر زمان تولد مي‌شود.

ولي در قبال نوزادان نارس كه زودتر از زمان تولد متولد گرديده باشند، گرچه قد و وزن كمتري در زمان تولد دارند، ولي سرعت رشد قدي و افزايش وزن‌شان بسيار سريع‌تر از بچه‌هاي فول‌ترم مي‌باشد و بطور معمول در صورت تغذيه مناسب، خودشان را به قد و وزن كودكان مورد اشاره مي‌رسانند، البته اين موضوع در قبال نوزاداني كه تأخير رشد رحمي (IugR‌ها) دارند، صدق نمي‌كند، كما اينكه كودك مورد اشاره كه با وزن 1.950 كيلوگرم و قد 42 سانتيمتر به دنيا آمده، در طول 22 ماه بعد از تولد به وزن او 7.550 كيلوگرم و به قد او 35 سانتيمتر افزوده شده است و اگر از نظر رشد مغزي، دور سر و توان يادگيري مشكلي نداشته باشد،  در صورت داشتن تغذيه متناسب، متعادل و متنوع و خواب كافي مخصوصاً زود خوابيدن در شب و ادامه يافتن مكمل آهن تجويزي و احياناً روي، واماندگي رشد وزن و قد خود را جبران خواهد نمود، چرا كه كودكان نارس در طول 18 ماهگي دور سرشان به حد ساير كودكان و وزن آنها تا 24 ماهگي و قد آنها تا 40 ماهگي به حد سايرين رسيده و كمبودهاي اوليه‌شان برطرف مي‌گردد.

ضمناً از اين فرصت به دست آمده استفاده نموده نحوه تصحيح ضريب سن به شرح زير به اطلاع علاقه‌مندان رسانيده مي‌شود:

1-     اينكه نوزاد در چندمين هفته حاملگي متولد شده را مشخص فرماييد (معمولاً اكثر متولدين فول‌ترم بين 39 و 40 هفتگي به‌دنيا مي‌آيند).

2-     تعداد هفته قبل از تولد بچه را از 40 كه دوران طبيعي رشد رحمي مي‌باشد كم نماييد.

3-     با تفريق سن تقويمي كودك يعني سن پس از تولد ضريب اصلاح سن را محاسبه نماييد.

مثال: اگر نوزادي پس از هفته سي‌‌ام بارداري متولد گرديده باشد و در سن 5 ماهگي بخواهيد اندازه‌هاي بدن او را در سن مورد اشاره تعيين نماييد طبق عمليات زير محاسبه مي‌گردد.

عدد 30 را از عدد 40 كم ‌كنيد (10= 30-40) يعني2.5 ماه ضريب تصحيح مي‌باشد.

عدد به دست آمده را از سن فعلي كم كنيد (2.5= 2.5-5) يعني دور سر و قد بچه‌ بايد در سن 5 ماهگي، با يك بچه رسيده 2.5ماهه فول‌ترم محاسبه و مقايسه گردد.

البته چنين محاسبه ضريب تصحيح سن تا سن 18 ماهگي، براي دور سر تا 24 ماهگي، براي وزن و تا 40 ماهگي، براي قد بايد در نظر گرفته شود. اكنون با آگاهي از زمان زود متولد شدن كودكتان مي‌توانيد طبق محاسبه فوق تفاوت قد و وزن را در زمان‌هاي تعيين شده محاسبه فرماييد.

 

حاضرین در سایت

16  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
72
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2374253