سایت دکتر مظهری

‌نوزاد ما 2 ماهه است، خيلي شير بالا مي‌آورد،‌البته وزنش اضافه كرده،‌ ولي نگران هستم نكند مشكلي باشد. و اينكه آيا به دليل نفخ مي‌توان به نوزاد خاكشير يا داروهاي خانگي و گياهي داد؟

در صورتي كه بالا آوردن شير داده شده بيشتر از حد معمول باشد، در اولين فرصت به يك متخصص گوارش كودكان جهت علت‌يابي مراجعه فرماييد. شايد بچه سركار ريفلاكس يا بيماري متابوليكي دارد كه ‌بايد سريعاً تشخيص داده شود و درمان گردد. در غير اينصورت اقدامات زير توصيه مي‌شود:

1- تغيير پوزيسيون يا شكل شيردهي بصورت‌هاي گوناگون و هدايت نوك و قسمتي از هاله سينه به دهان بچه، گرفتن گاز معده بعد از اتمام شيردهي و در صورت لزوم حتي بين شيردهي، به اين صورت كه بچه را به‌طور عمودي ولي كمي مورب به شانه خود تكيه بدهيد و به آرامي ضرباتي را با دست به پشت بچه وارد نماييد تا هواي مكيده شده خارج گردد. توجه داشته باشيد گاهي همراه با خروج هوا دلمه‌هايي از شير نيز به بيرون رانده مي‌شود كه طبيعي بوده و جاي هيچ نگراني نيست، ولي توصيه مي‌شود كه اگر بعد از شيردهي قصد خروج از منزل را داريد، مواظب باشيد كه بالا آوردن بچه، لباس شما را آلوده نكند.

2. غير از قطره ويتامين A و D يا مولتي‌ويتامين تجويزي تا پايان شش ماهگي يا نيمسال اول تولد حتي آب نيز نبايد به بچه داده شود تا چه رسد به خاكشير و داروهاي گياهي و خانگي، چرا كه هر ماده اضافي ديگري به غير از شير مادر، امكان ايجاد عفونت‌هاي گوارشي را به شدت افزايش مي‌دهد.

3. معمولاً تعدادي از نوزادان تا چند ماه بعد از تولد دچار نفخ و دفع گاز گرديده و پاهاي خود را روي شكم جمع كرده و گريه مي‌نمايند. در اين موارد با صلاحديد متخصص كودكان مي‌‌توانيد فرزندتان را از درمان‌هاي مناسبي بهره‌مند و مشكل او را به‌صورت اصولي حل نماييد.

4. ولي در اغلب موارد كه نفخ و دل‌دردها بصورت ادواري رخ مي‌دهد، ممكن است در ارتباط با نوع غذاي مصرفي مادر باشد، مثلا استفاده مادر از كلم، شلغم، سير و پياز فراوان و يا ميل كردن ميوه‌جات كال يا استفاده زياد از حد هندوانه، هلو و ساير ميوه‌جات مي‌تواند عامل نفخ كودكان شيرخوار به‌طور ثانويه باشد.

5. گاهي نيز ديده مي‌شود بعلت حساسيت‌هايي در قبال بعضي از مواد غذايي از جمله پروتئين شير گاو (كازئين) و نوشيدن شير توسط مادر اختلالاتي بصورت‌هاي مختلف در بچه شيرخوار به‌وجود مي‌آيد و مشكلاتي از جمله ديده شدن رگه‌هاي خون در مدفوع بچه را موجب مي‌گردد كه مادر بايد بلافاصله از ميل كردن شير گاو و كليه فرآورده‌هاي لبني توليد شده از شير گاو (مثل ماست، دوغ، كشك، پنير و ...) خودداري نمايد.

 در خاتمه قويا‌ توصيه مي‌شود كه جنابعالي يا هر مادر اول‌زا يا داراي زايمان‌هاي مكرر، تغييرات غير معمول در رفتارهاي تغذيه‌اي فرزندشان را خودسرانه و يا بنا به توصيه‌هاي اين و آن درمان نكرده و بدون فرصت‌سوزي جهت تشخيص و درمان به متخصصين مورد اعتماد خانوادگي خود مراجعه فرمايند.

حاضرین در سایت

16  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
72
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2374196