سایت دکتر مظهری

دو ماه‌و نيم است كه نوزادم بدنيا آمده و من اضافه وزن زيادي دارم. قدم 157 سانتيمتر و وزنم 79 كيلوگرم است. قبل از بارداري 64 كيلوگرم و بعد از بارداري 78 كيلوگرم بودم. روزي 40 دقيقه دوچرخه مي‌زنم و هيچ فرقي نمي‌كند. بچه هم شير نمي‌دهم.کم مانده افسردگي بگيرم

 بانوي محترم، با تبريك و تهنيت به سركار بعنوان مادر جوان آرزومندم قدم نورسيده‌تان براي تمام خانواده ميمون و مبارك باشد. سپس تأسف خودم را از محروم نمودن فرزندتان از شير مادر (كه سرشار از رحمت و بركت، حافظ سلامتي و گسترش و بالندگي جسم و جان نوزادتان بوده) ابراز مي‌دارم.

بعد از اين مقدمه مي‌پردازم به چگونگي و علل افزايش وزن و راه‌هاي كاهش اصولي اين انباشت انرژي

الف – با توجه به اعلام قد و وزن‌تان در قبل از بارداري سركار با 13 كيلو اضافه وزن با BMI معادل 26 حاملگي خودتان را آغاز نموده‌ايد.

ب –اضافه وزن بعدي سركار تحت تأثير مكانيسم‌هاي شگفت‌انگيز سازش‌هاي سوخت و ‌سازي در دوران بارداري به 28 كيلوگرم افزايش وزن بالغ گرديده است كه وظيفه آن ايجاد حاشيه اطمينان تأمين نياز در سه ماهه سوم حاملگي براي جهش رشد جنين و ذخيره انرژي براي توليد و ترشح تا پايان دو سالگي كودك مي‌باشد كه به صورت تدريجي و بدون هيچ زحمتي به تدريج كاهش مي‌يابد، ولي متأسفانه با عدم شيردهي‌تان، امكان برداشت تدريجي اين انرژي‌هاي انباشته شده را از دست داده‌ايد.  

د –اينك با انجام 40 دقيقه ركاب‌زني انتظار داريد انرژي انباشته شده (كه در هر كيلو چربي بدن‌تان بطور متوسط به هفت هزار كيلوكالري بالغ و مجموعاً 196000 كيلوكالري مي‌باشد)، در مدت كوتاهي به مصرف برسد.  اين آرزو، امري است كه مي‌‌تواند تحقق پيدا نمايد، اگر صبر و حوصله و توان چشم‌پوشي از لذات آني را بر خود هموار نماييد، مي‌پرسيد چگونه و چطور؟ به توصيه‌هاي زير بذل توجه فرماييد.

1-  قبل از هر اقدامي بدون هيچ‌گونه تغييري در عادات غذايي، وعده‌هاي صرف غذا، ساعت خواب، ميزان فعاليت روزمره، نوع هله‌هوله‌هايي كه در طول روز عادت به صرف آنها داريد، ساعاتي كه چشم به صفحه تلويزيون و يا كامپيوتر مي‌دوزيد، اين موارد را دقيقاً به مدت دو تا سه روز يادداشت نماييد.

2-  با بررسي آنها متوجه خواهيد شد دفعات متعددي به خوردن و آشاميدن نوشابه‌ها، چاي، قهوه، شيريني و شكلات پرداخته‌ايد (كه اصلاً ‌بحساب نياورده‌ايد). حال با توجه به يادداشت‌هاي خود متوجه خواهيد شد كه چه مقدار هله‌هوله‌هاي سرشار از انرژي و تهي از مواد مغذي را مشت مشت ميل كرده‌ايد، مقدار قابل توجهي از غذاهاي سرخ شده يا فست‌فود يا سيب‌زميني سرخ كرده، چيپس، پفك، بستني، شيريني‌هاي تر يا خشك را بدون اينكه احساس گرسنگي داشته باشيد، ميل كرده يا باقي‌مانده غذاهاي خوشمزه و دسرهاي رنگارنگ در بشقاب‌هاي خانواده را در هنگام جمع‌وجور كردن آنها كه حيف‌تان آمده دور بريزيد، ميل كرده‌ايد، ساعت‌هاي متوالي در جلوي تلويزيون مشغول نظاره برنامه‌هاي مختلف به سر برده‌ايد و ساعات ارزشمند خواب شبانه را كه ترميم  و بازسازي بدن در اين ساعت انجام مي‌شود و فعاليت‌هاي متعدد ديگري از جمه سم‌زدايي و آماده‌سازي كامل بدن و مغزتان را جهت فعاليت روز بعد از دست داده‌ايد، بعلت دير از خواب بيدار شدن از ميزان فعاليت روزانه‌تان كاسته و وعده‌هاي غذايي را از نظم خارج نموده‌ايد.

به هر صورت چون رخدادهاي متعدد و مختلفي براي هر فرد مي‌تواند اختصاصي باشد، لذا به همين چند مورد بسنده كرده، مي‌پردازم به نتيجه‌گيري و ارائه چند توصيه عملي. همانطوري‌كه خود متوجه خواهيد شد، در قبال اين همه دريافت انرژي و فرصت‌سوزي‌هاي از دست رفته، چهل دقيقه ركاب زدن چندان انرژي مصرف نمي‌دارد كه حتي از افزايش خزنده وزن‌تان با اين همه دريافت انرژي جلوگيري نمايد تا چه رسد به برداشت انرژي از ذخاير بافت‌هاي چربي‌هايتان، لذا به حضرتعالي توصيه مي‌شود:

الف) كليه ناخنك زدن‌ها و ريزه‌خواري‌هاي مداوم‌ و انباشت هله‌ هوله‌هاي اشتها برانگيز در منزل، تغيير روش پخت‌وپز و تقسيم غذاي روزانه‌تان به 3 وعده اصلي و دو ميان‌وعده، يعني دفعات زيادتر با حجم و مقدار كمتر و جايگزيني مواد غذايي حاوي چربي فراوان و انرژي متراكم ولي با كم‌حجم با مواد غذايي حجيم، كم كالري ولي سرشار از مواد مغذي لازم مثل انواع سبزيجات خام يا پخته به مقدار حداقل 500 تا 700 گرم در روز جهت تهيه سالادهاي متنوع و غذاهاي مختلف و همچنين جايگزيني قسمتي از منابع پروتئيني حيواني در قالب انواع گوشت‌ها و لبنيات پرچرب با غلات، حبوبات، دانه‌ها و مغزهاي خام و تازه، عدم استفاده از روغن‌هاي جامد و مايع براي سرخ كردن، يعني تغيير روش پخت‌ بصورت فرپز، بخارپز، آبپز و كباب‌كرده، حذف كامل چيپس، پفك، شكلات و شيريني به صورت تنقلات و جايگزيني آنها با 30 گرم دانه‌ها و مغزهاي خام و تازه و جهت تغيير ذائقه، استفاده از 200 تا 300 گرم ميوه‌هاي رنگارنگ و جورواجور در ميان‌وعده‌ها، و همچنين افزايش ميزان تحرك به مدت 30 دقيقه در قالب پياده‌روي، حركات موزون، آب درماني (راه رفتن در آب)، البته توصيه آخر ما به شما بانوي محترم اين است كه با در دست داشتن آخرين آزمايشات مايعات بدن خود به يك كارشناس يا متخصص تغذيه مورد اطمينان‌تان جهت محاسبات ضروري و تدوين برنامه غذايي متعادل، متناسب و متنوع، منطبق با سن و وضعيت فيزيولوژيكي فعلي‌تان مراجعه بفرماييد كه بسيار اثربخش و كمك‌كننده خواهد بود، بدين طريق از عمق يافتن و گسترش احساس افسردگي‌تان به سرعت پيشگيري شده و بدون فرصت سوزي سركار را جهت دستيابي به اندام دلخواه توأم با تثبيت سلامتي‌تان ياري خواهد نمود.

 

 

 

 

حاضرین در سایت

21  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367954