سایت دکتر مظهری

خانمي 24 ساله هستم كه نوزاد دو و نيم ماهه‌ام را شير مي‌دهم. چه غذاها و ميوه‌هايي باعث نفخ نمي‌شوند و ضد يبوست هم هستند؟

1-    يكي از عوامل گسترده و بسيار مهم در ايجاد بي‌قراري و ناآرامي و گريه و زاري‌هاي كودكان شيرمادر خوار مخصوصاً در طول شب‌ها ناشي از تنش‌هاي عصبي، استرس و اضطراب برشمرده مي‌شود. با آرام گرفتن مادر مشكل كودك نيز برطرف مي‌شود.

2-    به علت تغيير در طعم، بو و مزه شير توليد شده تحت تأثير مصرف بعضي از غذاهاي حاوي سير و پياز يا مصرف خام آنها توسط مادر شيرده باعث عدم ميل كودك به شير مادر گرديده و تحت تأثير فشار گرسنگي، بچه به گريه‌وزاري مي‌پردازد.

3-    مصرف تعدادي از موادغذايي توسط مادر به واكنش‌هاي حساسيتي توسط كودك منجر مي‌گردد كه تعدادي از آنها عبارت مي‌باشند از گوجه‌فرنگي، شكلات، گوشت‌هاي فرآوري شده (سوسيس و كالباس) غذاهاي آماده، ماهي، تخم‌مرغ، شكلات، بادام زميني و بعضي از ادويه‌جات.

4-    نوشيدني‌هاي حاوي كافئين مانند قهوه، نوشابه‌هاي گازدار و ساير نوشيدني‌هاي حاوي رنگ‌هاي مصنوعي باعث بي‌قراري، كم‌خوابي و غيره مي‌گردد.

5-    مصرف بعضي از سبزيجات و حبوبات به مقدار فراوان توسط مادر مخصوصاً انواع مختلف سبزيجات خانواده كلم‌ها موجب ايجاد نفخ و دل‌درد در بچه مي‌شود.

6-    ميوه‌هاي كال و نوبرانه و يا خربزه و هندوانه فراوان، هلو، گيلاس و مخصوصاً توت‌فرنگي و پرتقال نيز از عوامل ايجاد بي‌قراري و نفخ در كودكان شيرمادر خوار گزارش گرديده ‌است.

7-    در تعدادي از كودكان شيرمادر خوار كه مادر آنها از شيرگاو يا فرآورده‌هاي شيري مثل ماست، پنير، كشك و غيره استفاده مي‌نمايند، به اسهال و ديده شدن خون در مدفوعشان دچار مي‌شوند كه بايد بلافاصله مادر نسبت به حذف كامل شير و فرآورده‌هاي لبني از شير گاو در غذاي روزانه خود اقدام نمايد، چرا كه در اين كودكان حساسيت به پروتئين شير مخصوصاً كازئين آن وجود دارد. و اما گروه ديگري از بچه‌ها علت بروز حساسيت به شير گاو، ناشي از انتقال آنتي‌ژن boving IgM از طريق شير مادر به كودك مي‌باشد. با قطع خوردن شير گاو توسط مادر در هفتاد درصد كودكان دل دردهاي قولنجي و گريه‌ بي‌امان كودك فروكش نموده و از بين مي‌رود. در چنين گروهي از مادران بهتر است تا پايان چهار ماهگي كودك‌شان از نوشيدن شيرگاو خودداري نمايند، البته اين بانوان مي‌توانند از ساير فرآورده‌هاي شير گاو مثل ماست، پنير و كشك خودشان را بهره‌مند نمايند.

 

حاضرین در سایت

28  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367962