سایت دکتر مظهری

خانمي 61 ساله هستم. مدت يكسال است كه رژيم گياهخواري دارم. آيا اين رژيم براي من عواقب دارد؟ و آيا مي‌توانم آن را ادامه بدهم؟ من فقط كم‌خوني فقر آهن دارم و هيچ مشكل ديگري ندارم. وزنم هم كم شده (63 كيلوگرم بودم و اكنون 55 كيلوگرم هستم)

بانوي محترم قبل از پرداختن به پاسخگويي به پرسش سركار، اشاره كوتاهي به منافع و مضار گياهخواري مي‌نمايم.

1)   اثرات مثبت استفاده از منابع و فرآورده‌هاي گياهي در جيره غذايي روزمره در كاهش ميزان چربي‌هاي خون يعني كلسترول و تري‌گليسيريد و همچنين كاهش اضافه وزن و چاقي‌ها و پيشگيري چشم‌گيري از حمله‌هاي قلبي و عروقي و مغزي و تنگي عروق، پرفشاري خون، انواع سرطان‌ها و پيشگيري از ايجاد سنگ‌هاي صفرا و كليه‌ها و همچنين تعديل ميزان سطح اسيداوريك و پيشگيري از بروز ديورتيكولوز در روده بزرگ به اثبات رسيده است.

2)   اثر منفي استفاده نابجا و غير مكفي از رژيم‌هاي گياهي سفت و سخت كه حتي از شير و تخم‌مرغ و يا ماهي هم استفاده نمي‌گردد، منجر به عدم تامين نياز بدن به مواد معدني كليدي مثل روي، آهن، يد، كلسيم، سلنيوم، ويتامين‌هاي B12، B2، و D و بعضي از اسيدهاي آمينه ضروري مورد نياز بدن جهت سنتز پروتئين‌هاي ساختاري و دفاعي مي‌گردد. اصولاً‌ بكارگيري رژيم‌هاي غذايي گياهخواري مطلق براي چند گروه از مردم مي‌تواند اثرات منفي بيشتري به بار آورد تا منافع. از جمله‌ اين  افراد، آنهايي در معرض خطر بيشتري قرار دارند كه: الف) از نظر تلفيق منابع غذايي گياهي با يكديگر در جهت بر هم كنش و هم‌افزايي ارزش بيولوژيكي و پيشگيري از عدم تامين كافي و لازم ريز مغذي‌هاي مختلف بي‌بهره مي‌باشند. ب) خانم‌هاي باردار و شيرده. ج) كودكان كم‌سن و سال، ميانسالان و سالمندان و افراد مبتلا به كم‌خوني‌ها.

چرا كه در افرادي بالا 45 سال جذب پروتئين به تدريج كاهش پيدا مي‌كنند و با به هم خوردن تعادل و تناسب پروتئين دريافتي و مصرفي منجر به تحليل عضلاني مي‌گردد و اين موضوع در گياهخواران مسن‌تر كه توام مي‌گردد با كاهش انرژي دريافتي، با شدت بيشتري نمود پيدا مي‌كند و منجر به كاهش سريع وزن مي‌شود. شدت و سرعت گرفتن پوكي استخوان و كمبود ويتامين D در گياهخواران سالمند كه از شير، تخم‌مرغ و مكمل‌هاي مختلف مورد نيازشان استفاده نمي‌نمايند، محمل‌تر مي‌باشد.

بعد از اين مقدمه كوتاه مي‌پردازم به پاسخگويي به سوالات شما بانوي 61 ساله گياهخوار:

از ديد بنده دو موضوع در قبال سركار حائز كمال اهميت مي‌باشد 1) كم‌خوني فقرآهن 2) كاهش 8 كيلوگرم از وزن‌تان.

الف) كم‌خوني فقر آهن عوارض متعدد و مختلفي دارد كه مهم‌ترين آنها كاهش قدرت دفاعي بدن در قبال عوامل بيماري‌زا، افسردگي، بي‌حوصلگي، افت ناگهاني قدرت بدني، تحريك پذيري شديد، خواب رفتن دست‌ها و پاها، احساس سرماي شديد و يخ كردن نوك انگشتان دست‌ها و مخصوصاً پاها و در صورت شدت يافتن كم‌خوني، ديدن خواب‌هاي پريشان، افزايش ضربان قلب، درد مچ پاها و نفس تنگي در سربالايي‌ها و صعود از طريق پله‌ها، تاري ديد، سرگيجه و افسردگي و دلمردگي مي‌باشد. اگر كم‌خوني سركار منجر به بروز تعدادي از اين علائم درج گرديده باشد، با ادامه گياهخواري‌تان، احتمال شدت يافتن آنها بوجود خواهد آمد.

ب) كاهش وزن از سنين ميانسالي به بالا اگر از طريق رژيم‌هاي متناسب، متعادل و متنوع بطور تدريجي صورت نگرفته باشد و كاهش وزن مورد اشاره سركار اگر ناشي از تحليل عضلات و كاهش ذخاير مواد معدني استخوان‌ها و تقليل ميزان آب بدن‌تان باشد نه از طريق به مصرف رسانيدن ذخاير چربي‌‌هاي انباشته شده، نه تنها از نظر ظاهري به زيبايي و شادابي پوست صورت‌تان منجر خواهد شد، بلكه پوست سراسر بدن نيز به صورت معمولي چروكيده، افتاده و آويزان مي‌گردد و اگر به موقع چاره‌جويي نفرماييد، امكان ترميم يا بازسازي و جبران عوارض ايجاد گرديده امكان‌پذير نخواهد بود، لذا به شما بانوي محترم پيشنهاد مي‌گردد كه از ادامه كاهش وزن خودتان جلوگيري و در اولين فرصت نسبت به چكاپ كامل و رفع كم‌خوني فقر آهن و يا ساير كمبودهاي احتمالي ايجاد گرديده اقدام فرماييد و اگر احياناً لكه‌بيني يا خون مخفي در مدفوع يا دفع گلبول قرمز بيشتر از ميزان معمول تعيين شده در پيشاب‌تان ملاحظه مي‌گردد، توصيه مي‌شود سريعاً ريشه‌يابي و درمان فرماييد.

 

آيا عمل ليپوليز عوارض دارد يا نه؟

بر مبناي مطالعات و آمارهاي ارائه شده هر عمل تهاجمي ممكن است عوارض پيش‌بيني نشده‌اي در اين يا آن فرد تحت تهاجم قرار گرفته را فراخواني نمايد. در اقدامات پزشكي هيچ‌وقت دو دو تا چهار تا نمي‌شود و اما از ديد رژيم‌درماني هرگونه جراحي يا بكارگيري روش‌هاي مدرن و متداول به تنهايي قادر به درمان اضافه وزن و چاقي‌ها بصورت بنيادي نمي‌باشد، مگر اينكه توام با تغيير ميزان، نوع و كيفيت‌ تغذيه روزمره و تغيير منش زندگي گردد، وگرنه هزينه‌هاي انجام شده و اندام شكيل و مناسب گرديده ديري نخواهد پاييد و مجدداً در كوتاه زماني، نامتناسب‌تر از زمان قبل از اقدامات بعمل آمده در خواهد آمد و در قسمت‌هاي ديگر اندام فرد مورد تهاجم قرار گرفته، محل انباشتگي چربي جديدي ناشي از افزايش دريافت انرژي مازاد بر نياز، به وجود خواهد آمد. مهم‌ترين اقدام براي همه آنهايي كه علاقه‌مند به حفظ تناسب اندام توام با سلامتي ماندگار مي‌باشند، پيشگيري بجا و به موقع و اصولي از بروز هرگونه اضافه وزن و چاقي‌هاي مختلف مي‌باشد و در اين مورد نبايد فرصت سوزي كرد و امروز را به فردا افكند.

 

حاضرین در سایت

15  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
72
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2374231