سایت دکتر مظهری

پسري 16 ساله دارم كه اسيد اوريك و قندخون او بالا است، قد و وزن او نرمال است (قد: 161 سانتيمتر و وزن: 61 كيلوگرم) چه دستور غذايي و چه توصيه‌هاي غذايي براي او توصيه مي‌فرمائيد؟

بانوي محترم با توجه به اين موضوع كه فرزند 16 ساله جنابعالي هم به بيماري قند و هم به افزايش اسيداوريك مبتلا مي‌باشند، توصيه مي‌شود حتما در اولين فرصت به يك متخصص غدد مراجعه فرمايند و بنا به توصيه و رهنمود ايشان آزمايشات تكميلي و كنترل ادواري توصيه شده را به انجام رسانيده و داروهاي تجويز گرديده را بطور منظم در زمان‌هاي مشخص شده همراه با يك رژيم غذايي انطباق داده شده با نتايج آزمايشات بعمل آمده اجرا نمايند، چرا كه فرزند سركار در حال ادامه رشد بوده و سال‌هاي طولاني عمر خواهد كرد. پس چه بهتر كه با انجام بموقع و بجا از عوارض هر دو بيماري پيشگيري گردد. در ضمن آقازاده 16 ساله سركار با توجه به قدشان اضافه وزن دارد كه خود تشديد كننده هر دو بيماري مي‌باشد، لذا با كاهش تدريجي و ملايم وزن از طريق حذف هله‌هوله و افزايش فعاليت‌هاي بدني هم از سطح قند ناشتا كاسته مي‌شود و هم در تعديل و كاهش ميزان سطح اسيداوريك موثر واقع مي‌گردد به شرط آنكه تا روشن شدن نتايج بررسي‌هاي باليني و آزمايشگاهي، اقدامات مشخص شده زير را مورد توجه قرار بدهيد.

  1. كاهش تدريجي اضافه وزن و چاقي
  2. افزايش فعاليت بدني بصورت پياده‌روي؛ آب درماني يعني راه رفتن درون آب استخر
  3. افزايش مصرف مايعات در طول روز به مقدار 2 تا 3 ليتر و حذف كامل نوشيدني‌هاي حاوي الكل و نوشابه‌ها
  4. حذف كامل مواد غذايي سرشار از پورين بطور مثال:
  • گوشت قرمز به هر شكل و صورتي، فيله كباب، پرندگان سرخ كرده با پوست مثل كنتاكي، مرغ‌هاي سرخ شده در فر با پوست و اردك بريان.
  • احشاي داخلي: تيموس گوساله، جگر، شش، قلوه، انواع سوسيس و كالباس‌، ماهي‌هاي سرخ‌شده با پوست و كنسرو ساردين
  • سبزيجات: اسفناج، كلم براكلي، گلم كلم، كلم غنچه، كنگر فرنگي يا آرتيشو و انواع قارچ‌هاي خوراكي.
  • حبوبات: لوبياي سفيد، نخود، عدس و لوبياي سويا
  • مغزها و دانه‌ها: دانه خشخاش، تخم آفتابگردان، بادام زميني و كنجد.
  • غلات: غلات كامل، فرآورده‌هاي تهيه شده از آرد غلات حاوي سبوس با دانه پرك شده با دانه كامل.

ضمناً ياد‌آور مي‌شود منابع پروتئيني توصيه شده به افرادي كه اسيد اوريك بالا دارند، شير و فرآورده‌هاي لبنيات كم‌چرب و يا تخم‌مرغ مي‌باشد. در صورتي كه كلسترول خون بالاتر از نُرم نباشد، از تخم‌مرغ كامل و در صورتي كه كلسترول خون در سطح خون بالايي باشد، بيشتر از سفيده تخم‌مرغ چه بصورت خالص و چه بصورت مخلوط با انواع غذاها مثل كوكوها و شير كم‌چرب استفاده گردد.

 

حاضرین در سایت

32  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367994