سایت دکتر مظهری

خانمي 26 ساله هستم (قد 168 سانتيمتر و وزن 80 كيلوگرم) وقتي غذا مي‌خورم اصلاً گرسنه نيستم، ولي باز هم مي‌خورم. موقع غذا خوردن حواسم پرت مي‌شود و خيلي مي‌‌خورم و خيلي هم حس و حال ورزش كردن ندارم. لطفا مرا راهنمايي كنيد.

 سركار خانم 26 ساله، با در نظر گرفتن شرح‌حال مرقومي‌تان احتمالاً‌ تحت فشار روحي قرار داريد يا دچار افسردگي شديد شده‌ايد كه با ريزه‌خواري مداوم، خودتان را مشغول مي‌‌داريد. گرچه در سن جواني هستيد، ولي اين پرخوري‌هاي مداوم شما را به اضافه وزن قابل توجهي دچار نموده و به اندام شما صدمه وارد كرده است و طبيعي است اضافه وزن و افسردگي و دل‌مشغولي بر هم كنش و هم افزايي داشته و در يك چرخه باطل پرخوري و ناخنك زدن منجر به افزايش وزن گرديده و افزايش وزن بر شدت افسردگي و افسردگي بر پرخوري شما مي‌افزايد و در اين راستا نه تنها صدمات وارده بر اندام‌تان بلكه بر عملكردهاي غدد درون‌ريزتان نيز مخصوصاً‌ تخمدان‌ها تأثير منفي داشته، احتمال پلي‌كيستيك شدن آنها را فراهم و به ميزان هورمون تستسترون‌تان مي‌افزايد و ديري نمي‌پايد كه نظم سيكل پريودهاي شما بهم ريخته و موهاي زايد در قسمت‌هاي مختلف بدن شروع به رويش نموده و به روند ريزش موي سرتان نيز افزوده مي‌شود، لذا با يك تصميم بجا و زودهنگام اين دور باطل را در هم شكسته و خودتان را از هزاي توي بيماري‌هاي مختلفي كه در كمين شما قرار گرفته‌اند، رها سازيد. به منظور دستيابي به اين هدف، اولين قدم، به كارگيري تصميم و اراده خلل‌ناپذير شما است. دومين اقدام، كاهش سرعت غذاخوردن و حذف هله‌هوله‌هاي سرشار از انرژي، ولي فاقد مواد معدني مي‌‌باشد. سومين اقدام، گنجانيدن سبزيجات پخته و خام در جيره غذاي روزمره و حذف چربي‌هاي حيواني و قندهاي تصفيه شده مي‌باشد. ضمناً‌ هرگز با گريز از دوستان، آشنايان و خانواده، به كنج تنهايي پناه نبريد، چرا كه در مواقع تنهايي، گذشت زمان همچون سربي سنگين‌تر و كندتر مي‌گردد و با پناه بردن به ريزه‌خواري و ناخنك زدن، به كشتن زمان و مشغول نمودن خود اقدام مي‌فرماييد. اگر فوراً از همين امروز پيشنهادات زير را عملي نماييد، بعد از كوتاه زماني از تأثيرات شگفت‌انگيزي كه در چهره و اندام و احساس سلامتي و شادابي‌تان پديدار خواهد شد، حيرت‌زده شده و مصمم‌تر به ادامه راه درستي را كه انتخاب نموده‌ايد، ادامه خواهيد داد و بدين ترتيب قبل از آنكه فرصت‌سوزي گردد و با گذشت زمان به سنگيني وزنتان افزون‌تر و غم و غصه و آه و حسرت‌تان گسترده‌تر و اعتماد بنفس‌تان كاملاً ذايل گردد، خودتان را از چنبره در هم تنيده چاقي‌هاي بيماري‌زا و سلامتي بر باد ده نجات و رهايي خواهيد يافت.

توصيه‌ها

الف) تمامي اندوخته‌هاي خودتان را اعم از هله‌هوله‌ها يا شيريني و شكلات و تنقلات اشتها برانگيز، به ديگران هديه بدهيد و يا دور بريزيد.

ب) وعده‌‌هاي سه‌گانه اصلي صبحانه، ناهار و شام و ميان‌وعده‌هاي مهم روز و عصرانه و قبل از خواب را نظم بدهيد و خارج از ساعات تعيين شده و مكان مناسب هيچ ماده غذايي را ميل نفرماييد.

ج)‌ در قبال وسوسه و هوس ويارگونه خود به ميل كردن اين يا آن ماده غذايي باب‌ ميل‌تان و نوشيدن شربت و انواع نوشابه‌هاي تگري اشتهابرانگيز، تنها اگر 5 تا 7 دقيقه مقاومت نماييد و خودتان را در اين زمان، با جمع‌‌وجور كردن خانه يا تلفن نمودن به دوستي، يا رسيدگي به گل و گياهان منزل مشغول داريد، ميل و هوس‌تان فروكش خواهد كرد.

د) غذاها را به مقدار كمتر از سابق براي خود بكشيد و منبع غذا را خيلي دورتر از دسترس‌تان قرار بدهيد و با كنترل و تعديل سرعت غذا خوردن به مركز كنترل اشتهاي مغز فرصت لازم را خواهيد داد كه سيري شما را اعلام نمايد و بدين ترتيب  روز به روز از ميزان اضافه دريافتي شما كاسته خواهد شد.

ر) در مواقع احساس خستگي و خواب‌آلودگي‌ بجاي پناه بردن به رختخواب يا دراز كشيدن روي كاناپه و چشم دوختن به برنامه‌هاي تلويزيوني به مدت 5 تا 10 دقيقه راه برويد يا به انجام حركات موزون بپردازيد.

ز) زماني كه هنوز احساس گرسنگي داريد، دست از غذاخوردن برداريد.

ش) هرگز سراغ ميز دسر نرويد تا وسوسه‌انگيزي انواع شيريني‌هاي جورواجور و بستني‌هاي رنگارنگ اراده شما را متزلزل و برنامه آغاز شده را بر هم نزند. در نظر داشته باشيد كه همواره گفته‌اند و شنيده‌ايم كه نابرده رنج گنج ميسر نمي‌شود يا كسي كه طاووس مي‌خواهد بايد جور هندوستان كشد. شما خانم جوان نيز اگر مي‌خواهيد به حسرت دائمي دچار نشويد، از لذت زودگذر و آني صرفنظر فرمائيد. ضمناً از شب‌ زنده‌داري خودداري نموده و قبل از ساعت 23 به رختخواب رفته و با صبح صادق از رختخواب برخاسته و فعاليت‌هاي سبكي را آغاز نماييد و از روز خوابيدن نيز بر حذر باشيد.

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

22  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367938