سایت دکتر مظهری

دختري 23 ساله هستم كه در هر دو كليه‌ام سنگ‌هاي اگزالاتي دارم. براي دفع سنگ‌ها، روزانه چند ليوان آب بايد بنوشم و چه غذاهايي در دفع سنگ موثر مي‌باشند؟

 1- استفاده فراوان حداقل به ميزان 2 ليتر و در مناطق گرم و در فصل تابستان به ميزان 3 ليتر آب كه در فاصله‌هاي مناسب با وعده‌هاي غذايي نوشيده شود.

2- افزايش ميزان مصرف سبزيجات مختلف به جز ريواس، اسفناج، تره‌فرنگي و سيب‌زميني شيرين كه غني از اكسالات مي‌باشند و انواع ميوه‌جات فصل.

3- كاهش ميزان مصرف پروتئين‌هاي حيواني به حداقل ميزان ممكن  و تقليل ميزان مصرف نمك كلرورسديم تا حد 5/2 گرم در روز و حذف بادام زميني خام يا بو داده و شور از آجيل‌آلات مصرفي.

4- عدم نوشيدن نوشابه‌هاي رنگين و بي‌رنگ و آب مركبات و كاهش ميزان چاي مصرفي.

5- استفاده بيشتر از غلات و حبوبات غني از فيبر به خصوص فيبرهاي موجود در سبوس ذرت، برنج و گندم كه كمترين مقدار اكسالات را دارا مي‌باشند.

6- افزايش ميزان تحرك و فعاليت‌هاي بدني و كاهش هرچه بيشتر استراحت و سكون.

7- عدم محدودسازي ميزان كلسيم دريافتي، چرا كه با حذف مواد غذايي حاوي كلسيم از جمله شير، ميزان دفع اكسالات افزايش مي‌يابد و موجبات تشكيل سنگ كليه را فراهم مي‌سازد.

توجه: گرچه ايجاد سنگ كليه به عوامل متعددي بستگي دارد كه مهمترين آنها وجود زمينه‌هاي ارثي و اختلالات سوخت و سازي مي‌باشد، ولي ابتلا به عفونت‌ها، مصرف داروها به خصوص خود درماني‌ها و همچنين مواد غذايي نام برده شده در سطور فوق، با بر هم كنش و هم‌افزايي، زمينه بروز سنگ را بيشتر فراهم مي‌سازند.

در قبال اقدامات موثر براي دفع يا حل كردن سنگ‌هاي ايجاد شده، به موارد زير توجه نماييد:

الف- در صورتي كه همزمان با سنگ كليه، كم كاري تيروئيد و كمبود دريافت يد وجود نداشته باشد، استفاده از ترب و تربچه بخصوص ترب سياه به صورت رنده شده و يا آب ترب كه به صورت ناشتا به آرامي و جرعه جرعه نوشيده شود، در حل و دفع سنگ‌هاي ايجاد شده در اغلب افراد موثر واقع مي‌شود.

2- نوشيدن آب فراوان حتي بدون احساس تشنگي و پياده‌روي مرتب و روزانه در هر فرصتي كه به دست مي‌آوريد.

3- استفاده بيشتر از منابع گياهي ادرارآور از قبيل: الف- دم‌كرده‌هايي مانند دم گيلاس، كاكل ذرت، گل گاوزبان، گزنه، بومادران، نعناع و هميشه بهار و ب- جعفري، كرفس، كدوحلوايي، مرزه، نعناع، مارچوبه و به طور كلي سبزي خوردن

 

 

حاضرین در سایت

29  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367963