سایت دکتر مظهری

خانمي 58 ساله با قد 173 سانتيمتر و وزن 78 كيلوگرم هستم كه مدت‌هاست به كم‌كاري تيروئيد مبتلا مي‌باشم كه با وجود اينكه شب‌ها فقط شير و ماست مي‌خورم، ولي باز هم اضافه وزن دارم لطفا براي كاهش وزن مرا راهنمايي كنيد.

قبل از پرداختن به روند كاهش وزن چند نكته مهم و اساسي را به اين بانوي محترم و ساير عزيزاني كه كم و بيش شرايط مشابهي دارند يادآوري مي‌كنم و تقاضاي بذل توجه دارم.

1- در مرحله اول اگر مدت زمان طولاني از تجويز قرص لووتيروكسين سپري شده، ‌بايد به متخصص توصيه‌كننده دارو جهت كنترل مجدد عملكرد غده تيروئيد (يعني T3، T4، FTI و ميزان TSH فعلي‌) مراجعه فرماييد. شايد لازم باشد مقدار مصرف دارو تغيير داده شود.

2- اصل حفظ سلامتي و تناسب اندام در يك برنامه غذايي متناسب و متنوع و متعادل و فعاليت‌هاي بدني معقول نهفته است. هرگونه تخطي از اين سه اصل طلايي تغذيه، عوارض كوتاه و بلندمدتي را براي فرد به بار مي‌آورد.

3- گرچه ماست و شير از جمله منابع غذايي بسيار پرارزش و حاوي مواد مغذي فراوان مي‌باشند، ولي با وجود تمام محاسني كه دارند، زياده‌روي در مصرف آنها و جايگزين كردنشان با ساير گروه‌هاي غذايي جايز نيست، چرا كه به علت عدم تعادل و تنوع در مواد مغذي موردنياز بدن، با ايجاد سوءتغذيه از چندين جهت مخاطراتي را براي مصرف‌كننده به وجود مي‌آورد كه ساده‌ترين آنها عبارتند از: كم‌خوني ناشي از فقر آهن و افزايش چربي خون و از بين رفتن حالت ارتجاعي و كشساني رگ‌هاي خونرسان به تمام اندام‌ها مخصوصا كاهش غذا و اكسيژن‌رساني و سم‌زدايي و حمل و نقل مواد زايد انباشته شده در ارگان‌ها و غدد درون ريز، افزايش خطر ابتلا به سرطان سينه در خانم‌ها و سرطان پروستات در آقايان و حتي بروز پوكي‌استخوان به جاي استحكام بخشيدن به آنها، كاهش رشد و بروز حساسيت در بعضي از بچه‌ها. در صورتي كه مصرف 5/1 تا 5/2 ليوان شير و لبنيات كم چرب سرشار از فايده بوده و حتي مكمل ساير غذاهاي مصرفي نيز مي‌گردد.

4- كاهش وزن هم علم است و هم هنر، چرا كه در عرف متخصص تغذيه كاستن حقيقي از وزن يعني به مصرف رسانيدن چربي‌هاي انباشته شده در بدن كه حاصل استفاده طولاني مدت از انرژي دريافتي مازاد بر نياز از طريق خورد و خوراك روزمره مي‌باشد، نه تخليه بيشتر آب بدن و يا افزايش مصنوعي سوخت، و در راستاي تحقق اين هدف رژيم‌هايي مورد تاييد مي‌باشد كه ضمن تأمين تمام نيازهاي فرد به انواع ويتامين‌ها، مواد معدني، اسيدهاي آمينه ضروري، فيبرهاي محلول و نامحلول، آنتي‌اكسيدان‌هاي پرشمار و اسيدهاي چرب ضروري، فقط به مقدار 300 تا 500 و نهايتا 1000 كيلوكالري در روز از كل انرژي موردنياز فعلي فرد كاسته شود، وگرنه كاهش شديد انرژي روزمره و يا حذف وعده‌هاي غذايي و عدم استفاده از بعضي گروه‌هاي غذايي كاهش وزن كاذبي ايجاد خواهد كرد كه اين كاهش وزن ناپايدار است و حتي با سرعت بيشتر از زمان آغاز نمودن به كاستن از وزن جايگزين مي‌شود كه البته با عوارض مختلف و متعدد غيرقابل جبراني نيز همراه خواهد بود.

5- افرادي كه حتي با يك رژيم علمي، متناسب و متعادل، به تدريج موفق به كاستن از وزن خود گرديده‌اند، زماني مي‌رسد كه وجود آنها به هيچ‌وجه به كاهش مقدار غذا و افزايش ميزان فعاليت عكس‌العمل نشان نمي‌دهد. در اين حالت ‌بايد ادامه رژيم را قطع كرد و به تدريج به مقدار غذاي مصرفي طوري اضافه نمود كه هفته به هفته تغييري در وزن ايجاد نشود تا زماني كه در مقدار انرژي دريافتي و مصرفي تعادل ايجاد گردد. چنين وزني ‌بايد به مدت 4 تا 5 ماه حفظ گردد و سپس با برقراري مجدد يك رژيم مناسب ديگر، توأم با فعاليت‌هاي بدني سبك و با ايجاد يك بيلان منفي مختصر به ميزان 250 تا 500 كيلوكالري در روز تعديل وزن از سر گرفته شود.

6- در قبال سرسختي بدن در كاهش يافتن وزن، توجه شما بزرگواران را به اين نكته نيز جلب مي‌نمايم كه اگر در ادامه رژيم متناسب و فعاليت‌هاي بدني متعادل شما از ميزان وزن بدنتان كاسته نگردد، ولي به طور سيستماتيك از سايز بدن در نقاط مختلف كم شود، جاي هيچگونه نگراني وجود ندارد، چرا كه در تحولات ايجاد گرديده در روند تغيير روش زندگي و بهبود كيفيت تغذيه و افزايش متعادل فعاليت‌هاي بدني نسبت به قبل و تصميم‌گيري به حذف چربي‌هاي اضافه و بهره‌گيري بدن از تابش مستقيم آفتاب به نقاط غيرحساس به مدت محدود (به صورت تدريجي از يك دقيقه در روز شروع نماييد و در طول 10 روز روزانه نيم دقيقه به مدت قبلي بيفزاييد و آن را به 6 دقيقه در روز برسانيد. اين عمل را دوبار قبل از ساعت 11 صبح و بعد از ساعت5-30/4 بعدازظهر تكرار كنيد و هر بار 3 دقيقه اندام‌هاي غيرحساس قسمت جلوي بدن و3 دقيقه ديگر اندام‌هاي پشت را در معرض تابش مستقيم آفتاب قرار دهيد تا موجب افزايش حجم عضلات و تراكم مواد معدني استخوان‌ها شود).

7- توجه داشته باشيد عدم توجه به موارد پيش گفت و اصرار و پافشاري در دستيابي به وزن موردنظر با كاهش شديد و سريع از ميزان غذاي روزمره و افزايش شدت و مدت فعاليت‌هاي ورزشي موجب آن خواهد شد كه شما به ولع خوردن غيرقابل كنترل دچار شويد كه به هيچ‌وجه قادر به جلوگيري و تعديل آن نخواهيد شد و بدين ترتيب در اندك زماني نه تنها تمام دستاوردهاي شما به باد فنا خواهد رفت، بلكه خيلي بيشتر از قبل چاق‌تر و فربه‌تر گرديده و به افسردگي بيشتر دچار خواهيد شد.

لذا مجدداً اين موضوع را قويا يادآوري و تاكيد كنيم كه:

يك رژيم كاهش وزن بسيار عالي برنامه‌اي است كه با تامين كليه نيازهاي بدن به پنجاه ريزمغذي و بيست متابوليت‌ حاصل از تك‌قندي، دوقندي، چند قندي و اسيدهاي چرب لازم اشباع نشده تك‌باندي و چند باندي و ساير مواد موثر در فرايند كاستن از وزن هيچگونه عارضه ناخوشايندي را ايجاد نكرده و نتايج به دست آمده نيز ماندگاري طولاني داشته باشد و به قول معروف،

رهرو آن است كه آهسته و پيوسته رود          روهرو آن نيست كه گه تند و گهي خسته رود

 

 

 

 

حاضرین در سایت

15  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
72
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2374262