سایت دکتر مظهری

خانمي 56 ساله هستم كه به سنگ كيسه صفرا مبتلا مي‌باشم. به چه نكات تغذيه‌اي بايد در كنار داروهاي تجويز شده توسط توسط پزشك توجه كنم؟

 1-‌ در آغازين اقدام خود، به تعداد وعده‌هاي غذايي بيفزاييد و از حجم و ميزان مصرف غذا در هر وعده بكاهيد.

 2-‌ اگر سنگ كيسه صفرا به صورت شن ريزه‌‌هايي مي‌باشد، جهت پيشگيري از حركت آنها و بستن راه خروج صفرا و ايجاد دردهاي جانكاه هرگز از زرده خام تخم‌مرغ استفاده نفرماييد. در مرحله بعدي كره و شير گاو  و سپس غذاهاي سرخكرده و يا در روغن پخته شده، عامل انقباض كيسه صفرا تلقي مي‌شوند.

 3-‌ از حذف وعده‌هاي اصلي و ميان وعده‌ها و طولاني نمودن فاصله دفعات تغذيه جداً خودداري نماييد، ولي مدت جويدن غذا را قبل از بلعيدن آن افزايش دهيد. توصيه مي‌شود زمان شام، 3 ساعت قبل از خواب شبانه تنظيم گردد.

4- نوشيدن قهوه را ترك كنيد يا مقدار مصرف آن را به حداقل برسانيد.

 5- اگر به اضافه وزن و يا چاقي مبتلا هستيد، جداً از كاهش سريع وزن خودداري كنيد و تحت هيچ شرايطي از رژيم‌هاي پروتئيني و تك‌خوري استفاده ننماييد.

 6- در صورتي كه به مواد غذايي خاصي حساسيت داشته‌ايد، توصيه مي‌شود كه از ميل كردن مجدد آن مواد خودداري فرماييد.

 7- از حذف كامل يا كاهش شديد چربي از جيره روزانه خودداري كنيد و از روغن‌هاي مناسب استفاده نماييد، مثلا به جاي كره و يا روغن‌هاي جامد ديگر اعم از حيواني يا روغن‌هاي جامد گياهي هيدروژنه شده، از روغن زيتون سالم بهره بگيريد و هر روز به اين كار ادامه دهيد.

 8- به موازات كاهش دادن ميزان مصرف قند و شكر و يا فرآورده‌هاي حاوي قندهاي تصفيه‌شده، به ميزان مصرف سبزيجات پخته يا خام و حبوبات بيفزاييد.

 9- مصرف دم‌كرده‌هاي تهيه‌شده از پوست سيب، گل بابونه، دم‌كرده نعناع، چاي معمولي ولي خيلي كم‌رنگ با آبليموي تازه و همچنين دم كرده رازيانه توصيه مي‌گردد.

10- در صورت عادت به نوشيدن آب سبزيجات، آب هويج، آب گوجه فرنگي، آب ترب به صورت جرعه‌جرعه ميل شود.

11-‌ از آبميوه‌هاي رقيق‌شده با آب كه در خانه تهيه شوند (آب پرتقال، ليمو، گريپ‌فروت، توت فرنگي و انگور فرنگي) نيز مي‌توانيد استفاده فرماييد.

 

توصيه در جهت پيشگيري از ابتلا به سنگ كيسه صفرا

 

1-‌ افرادي كه قد و وزنشان در حال حاضر با يكديگر تناسب دارد، از افزايش وزن و چاقي خودداري نمايند.

 2-‌ كساني كه چاق هستند و قصد كاهش وزن دارند، از رژيم‌هايي كه سريعاً وزن كم مي‌كنند، استفاده ننمايند.

 3- چون سنگ‌‌ بناي اين عارضه كلسترول مي‌باشد، لذا از مواد غذايي حاوي كلسترول بالا و همچنين گوشت‌هاي چرب، روغن‌هاي جامد و اشباع‌شده و مواد غذايي تهيه‌شده در روغن‌هاي در حال جوش خودداري كنيد و به هيچ وجه از مواد سرشار از كلسترول مانند دل، قلوه و ... و مخصوصا مغز و خوراك مغز و زبان مصرف ننماييد.

 4- قند، شكر و فرآورده‌هاي حاوي قند، شكر و چربي(مانند انواع شيريني‌هاي تر و خشك و بيسكويت‌هاي مختلف با مغز يا بدون مغز، بستني‌هاي سنتي خامه‌دار و كرم كارامل) را حذف كنيد و يا مصرف آن را كاهش دهيد. مواد غذايي حاوي فيبر مثل انواع سبزيجات، حبوبات و ميوه‌هاي فصل،از عوامل بازدارنده تشكيل سنگ كيسه صفرا به حساب مي‌آيند، بنابراين مصرف اين مواد غذايي را افزايش دهيد.

 5- از گرسنگي‌هاي طولاني‌مدت و حذف صبحانه يا ساير وعده‌ها خودداري نماييد. بررسي‌هاي به عمل آمده نشان مي‌دهند خانم‌هاي چاقي كه به مدت 14 ساعت يا بيشتر، از خوردن غذا خودداري مي‌نمايند و يا جهت لاغري سريع به مدت طولاني به آب درماني مبادرت مي‌ورزند، به شدت در معرض خطر ابتلا به سنگ كيسه صفرا مي‌باشند.

 6- در خانم‌هاي باردار به علت شل شدن عضلات، قدرت انقباضي كيسه صفرا و در نتيجه توان تخليه كامل محتويات كاهش مي‌يابد. اين افراد بايد با كاهش دادن ميزان مصرف منابع حاوي كلسترول و به حداقل رساندن ميزان مصرف چربي‌هاي حيواني و غذاهاي بريان شده در روغن‌هاي جوشان، افزايش مصرف حبوبات، غلات و فرآورده‌هاي حاوي غلات كامل يا پرك شده و انواع سبزيجات پخته و خام و ميوه‌هاي فصل از ابتلا به سنگ كيسه صفرا كه در طول دوران بارداري زمينه مساعدي پيدا مي‌كند، پيشگيري نمايند.

 

 

 

 

حاضرین در سایت

20  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367942