سایت دکتر مظهری

با آلودگي (سموم) موجود در سبزيجات و ميوه‌ها چه بايد كرد؟

  آلودگي سبزيجات و ميوه‌ها از چند جهت مي‌تواند موجبات ضرر و زيان بر سلامتي مصرف‌كنندگان را فراهم نمايد:

 الف- از طريق انتقال فلزات سنگين مثل سرب، جيوه، آرسنيك و كادميوم. به‌طور مثال به اثر و عملكرد تجمع چند فلز سنگين بر عملكرد مغز و اعصاب اشاره مي‌شود:

 -‌ سرب: عامل اختلالات يادگيري، بيش‌فعالي، كاهش بهره هوش يا IQ محسوب مي‌گردد.

 -‌ جيوه: تمايل ويژه‌اي به انباشته شدن در بافت مغز افراد دارد و از اثرات مخرب آن مي‌توان به بروز افسردگي پيش‌رونده، خستگي شديد، سردرد، فراموشي و عدم تمركز و در بعضي از موارد صدمه ديدن حس بويايي اشاره نمود.

 -‌ كادميوم: اختلال در گردش خون و افزايش پرفشاري خون.

 اغلب فلزات سنگين علاوه بر ايجاد مسموميت براي مصرف‌كنندگان مواد غذايي آلوده‌شده به اين عناصر كه از طريق هوا (مخصوصاً اگر محل پرورش و توليد آنها در كنار جاده و اتوبان‌هاي پرتردد باشد) و يا از طريق آبياري با آب‌هاي آلوده به فاضلاب صورت مي‌پذيرد، نه‌تنها عوارض پيش‌گفت را باعث خواهند شد، بلكه فعاليت‌هاي املاح ضروري بدن كه در خون‌سازي، تقويت سيستم دفاعي بدن و فعاليت‌هاي زيست‌شناسي ارگان‌هاي حساس مثل قلب، مغز و كبد نقش دارند (مثل آهن، روي و مس) را مختل مي‌سازند.

 

متأسفانه براي برطرف نمودن اثرات فلزات سنگين جذب گرديده در بافت‌هاي ميوه‌ها و سبزيجات هيچ اقدامي ميسر نمي‌باشد. نه شستن، نه ضدعفوني كردن و نه پختن ميوه‌ها و سبزيجات قادر به حذف آنها نمي‌باشد.

 ب-‌ دومين عامل آلودگي اين دو گروه غذايي مفيد، آلودگي‌هاي ميكروبي، ويروسي و انگلي مخصوصاً تخم انگل‌هاي مختلف مي‌باشد كه با شستن آنها با آب تميز و فاقد آلودگي و با بهره‌گيري از روش‌هاي ضدعفوني كردن (مانند پركلرين) و يا پختن آنها قابل برطرف كردن مي‌باشند.

 ج-‌ سومين عامل آلودگي، سم‌پاشي بي‌موقع جهت جلوگيري از آفت‌زدگي و با استفاده از سموم غيرمجاز و بسيار پايدار مي‌باشد كه تجزيه سموم به كار برده شده در فاصله زماني مناسب صورت نپذيرفته و نيمه عمر اثر آنها طي نگرديده باشد، لذا توصيه مي‌شود مصرف‌كنندگان محترم با يكي از روش‌هاي زير خودشان را از اثرات آنها تا اندازه‌اي محافظت نمايند:

 1-‌ از خريد و مصرف سبزيجات و ميوه‌جاتي كه در محل مناسب پرورش داده نمي‌شوند و يا با وجود فضاي مناسب و تميزي هوا ولي از فاضلاب آب‌ها جهت آبياري آنها استفاده مي‌شود، خودداري نماييد.

 2-‌ از تغذيه افراد آسيب‌پذير مثل كودكان، سالمندان و بيماران با اين محصولات خودداري كنيد.

 3-‌ در صورت اجتناب ناپذير بودن مصرف و عدم توانايي تشخيص محل توليد، حداقل به شرايط نحوه توزيع و نگهداري در موقع خريد آنها توجه نماييد و با نيت صرفه‌جويي اقتصادي از خريد و مصرف چنين توليداتي خودداري كنيد.

 4-‌ با به‌كارگيري روش‌هاي مختلف همچون شست‌وشو با آب كافي، تميز و فاقد آلودگي، كندن پوست ميوه‌‌ها و سبزيجات و همچنين ضدعفوني كردن آنها با مواد مجاز و شناخته‌شده از شدت و حدت عملكرد پيش گفت، جلوگيري فرماييد.

 

با وجود تمام مطالب ذكرشده،

 

گر نگهدار من آن است كه من مي‌دانم

شيشه را در بغل سنگ نگه مي‌دارد

 

 

 

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

19  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
72
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2374201