سایت دکتر مظهری

با آلودگي (سموم) موجود در سبزيجات و ميوه‌ها چه بايد كرد؟

  آلودگي سبزيجات و ميوه‌ها از چند جهت مي‌تواند موجبات ضرر و زيان بر سلامتي مصرف‌كنندگان را فراهم نمايد:

 الف- از طريق انتقال فلزات سنگين مثل سرب، جيوه، آرسنيك و كادميوم. به‌طور مثال به اثر و عملكرد تجمع چند فلز سنگين بر عملكرد مغز و اعصاب اشاره مي‌شود:

 -‌ سرب: عامل اختلالات يادگيري، بيش‌فعالي، كاهش بهره هوش يا IQ محسوب مي‌گردد.

 -‌ جيوه: تمايل ويژه‌اي به انباشته شدن در بافت مغز افراد دارد و از اثرات مخرب آن مي‌توان به بروز افسردگي پيش‌رونده، خستگي شديد، سردرد، فراموشي و عدم تمركز و در بعضي از موارد صدمه ديدن حس بويايي اشاره نمود.

 -‌ كادميوم: اختلال در گردش خون و افزايش پرفشاري خون.

 اغلب فلزات سنگين علاوه بر ايجاد مسموميت براي مصرف‌كنندگان مواد غذايي آلوده‌شده به اين عناصر كه از طريق هوا (مخصوصاً اگر محل پرورش و توليد آنها در كنار جاده و اتوبان‌هاي پرتردد باشد) و يا از طريق آبياري با آب‌هاي آلوده به فاضلاب صورت مي‌پذيرد، نه‌تنها عوارض پيش‌گفت را باعث خواهند شد، بلكه فعاليت‌هاي املاح ضروري بدن كه در خون‌سازي، تقويت سيستم دفاعي بدن و فعاليت‌هاي زيست‌شناسي ارگان‌هاي حساس مثل قلب، مغز و كبد نقش دارند (مثل آهن، روي و مس) را مختل مي‌سازند.

 

متأسفانه براي برطرف نمودن اثرات فلزات سنگين جذب گرديده در بافت‌هاي ميوه‌ها و سبزيجات هيچ اقدامي ميسر نمي‌باشد. نه شستن، نه ضدعفوني كردن و نه پختن ميوه‌ها و سبزيجات قادر به حذف آنها نمي‌باشد.

 ب-‌ دومين عامل آلودگي اين دو گروه غذايي مفيد، آلودگي‌هاي ميكروبي، ويروسي و انگلي مخصوصاً تخم انگل‌هاي مختلف مي‌باشد كه با شستن آنها با آب تميز و فاقد آلودگي و با بهره‌گيري از روش‌هاي ضدعفوني كردن (مانند پركلرين) و يا پختن آنها قابل برطرف كردن مي‌باشند.

 ج-‌ سومين عامل آلودگي، سم‌پاشي بي‌موقع جهت جلوگيري از آفت‌زدگي و با استفاده از سموم غيرمجاز و بسيار پايدار مي‌باشد كه تجزيه سموم به كار برده شده در فاصله زماني مناسب صورت نپذيرفته و نيمه عمر اثر آنها طي نگرديده باشد، لذا توصيه مي‌شود مصرف‌كنندگان محترم با يكي از روش‌هاي زير خودشان را از اثرات آنها تا اندازه‌اي محافظت نمايند:

 1-‌ از خريد و مصرف سبزيجات و ميوه‌جاتي كه در محل مناسب پرورش داده نمي‌شوند و يا با وجود فضاي مناسب و تميزي هوا ولي از فاضلاب آب‌ها جهت آبياري آنها استفاده مي‌شود، خودداري نماييد.

 2-‌ از تغذيه افراد آسيب‌پذير مثل كودكان، سالمندان و بيماران با اين محصولات خودداري كنيد.

 3-‌ در صورت اجتناب ناپذير بودن مصرف و عدم توانايي تشخيص محل توليد، حداقل به شرايط نحوه توزيع و نگهداري در موقع خريد آنها توجه نماييد و با نيت صرفه‌جويي اقتصادي از خريد و مصرف چنين توليداتي خودداري كنيد.

 4-‌ با به‌كارگيري روش‌هاي مختلف همچون شست‌وشو با آب كافي، تميز و فاقد آلودگي، كندن پوست ميوه‌‌ها و سبزيجات و همچنين ضدعفوني كردن آنها با مواد مجاز و شناخته‌شده از شدت و حدت عملكرد پيش گفت، جلوگيري فرماييد.

 

با وجود تمام مطالب ذكرشده،

 

گر نگهدار من آن است كه من مي‌دانم

شيشه را در بغل سنگ نگه مي‌دارد

 

 

 

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

8  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
45
مطالب
751
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
1987595