سایت دکتر مظهری

پسري 8 ساله دارم با وزن 38 كيلوگرم و قد 120 سانتيمتر كه اضافه‌وزن دارد. فعاليت وي متوسط است، اما هر چه غذا مي‌خورد، باز هم احساس گرسنگي مي‌كند. لطفا مرا راهنمايي كنيد.

 به استناد بعضي از استانداردهاي بكار برده شده، قد و وزن يك پسر 8 ساله را به شرح زير تعريف نموده‌اند:
حداقل وزن قابل قبول براي كوتاه‌ترين قد قابل قبول 20 كيلوگرم و حداكثر وزن براي بلندترين قد در اين سن، 38 كيلوگرم بوده و اكثر كودكان وزن محدوده 200/25 كيلوگرم را به خود اختصاص مي‌دهندكه پرسنتايل 50 نام دارد و اما در مورد قد با در نظر گرفتن شرايط ارثي، نژادي و اقليمي، قد 118 سانتيمتر حداقل محدوده قابل قبول و 136 سانتيمتر حداكثر قد بوده و حد متوسط قد 127 سانتيمتر مي‌باشد. ضمناً با حاصل تقسيم وزن به مجذور قد، BMI يا شاخص توده بدني را مشخص و براي يك پسر 8 ساله چنين تفسير كرده‌اند: BMI زير 8/13: وزن كمتر از طبيعي، BMI مابين 9/17- 8/13: محدوده طبيعي و BMI مابين يك دوم 1/20- 18: اضافه وزن و BMI بيشتر از 1/20: شروع چاقي را نشان مي‌دهد.
 حال در مورد فرزند شما كه وزن فعلي او 38 كيلوگرم و قدش 120 سانتي‌متر مي‌باشد، داراي BMI 388/26 است كه نمايشگر حداقل قد و حداكثر اضافه‌وزن و چاقي مي‌باشد. در اين رابطه بدون در نظر گرفتن علل زمينه‌ساز چنين افزايش وزني، به عوامل تاثيرگذار جهت تعديل وزن و پيشگيري از روند رو به افزايش وزن فرزندتان مي‌پردازم:
1-     افزايش توجه و رسيدگي و مهرورزي بيشتر از قبل به كودك به جاي بي‌اعتنايي به وي.
2-     اگر متوجه غفلت يا خشونت بي‌موردتان نسبت به ايشان مي‌گرديد، جهت جبران اين اشتباه، با تهيه و تقديم روزافزون غذاهاي مورد علاقه و يا هله هوله مورد علاقه كودك، به روند افزايش تصاعدي وزن او نيفزاييد.
3-     عدم به كارگيري تحكم، خشونت، تحقير و سرزنش در قبال پرخوري و سيري ناپذيري كودك.
4-     از اين لحظه به بعد نبايد حالت روحي‌تان را چه به صورت خشم و چه به صورت ابراز محبت در قبال خورد و خوراك روزمره نشان بدهيد.
5-     آغاز گفتمان صميمانه در جهت كاهش اثرات زيانبار آگهي‌هاي تجاري در قبال هله هوله‌ها.
6-     كاهش ميزان نشستن پاي تلويزيون و حذف كامل بازي‌هاي رايانه‌اي.
7-     وادار نمودن كودك به بازي و بدو بدو به ميزان يك ساعت و ربع در فضاي آزاد در قبال هر ساعتي كه در اتاق، بدون تحرك بدني به تماشاي تلويزيون و خوردن و نوشيدن مي‌پردازد.
8-     كاهش تدريجي از ميزان قند و شكر و تنقلات حاوي قند و شكر جهت تعديل اشتها با كاهش ميزان ترشح انسولين و نيز تغيير روش پخت غذاها از سرخ‌كردني و بريان نمودن در روغن‌هاي جوشان به صورت كباب، فرپز، بخارپز و يا آبپز.
9-     حذف كامل غذاهاي آسان دسترس و حاضري، نوشابه‌ها و شيريني‌ها به طور مداوم و تدريجي.
10-     تقسيم دقيق غذاهاي مصرفي كودك به سه وعده صبحانه، ناهار و شام و سه ميان وعده نيم‌روز، عصرانه و قبل از خواب براي تامين نيازهاي زيستي و رشدي همزمان با تعديل اشتها و ميل به زياده‌خوري.
11-     افزايش ميزان حجم غذاها با بهره‌گيري از انواع سبزيجات پخته و خام به صورت سالاد يا تركيبي با ساير منابع غذايي.
12-     ياري جستن از وابستگان درجه يك و درخواست عدم ابراز علاقه و محبت در تهيه و تقديم خورد و خوراك.
13-     افزايش ميزان فعاليت‌هاي بدني در قالب پياده‌روي، دوچرخه‌سواري، شنا، واليبال و بسكتبال.

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

15  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
72
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2374228