سایت دکتر مظهری

آيا با وجود داشتن كم خوني شديد مي‌توان اقدام به گرفتن رژيم كاهش وزن كرد؟

گرچه پرسش كننده محترم نوع كم خوني خودشان را مشخص ننموده‌اند، ولي با در نظر گرفتن آمار بسيار بالاي مبتلايان به كم خوني فقر آهن اشاره مختصري به اين عارضه به عمل آورده و سپس به نحوه اقدام به برطرف كردن كيلوهاي اضافي پرداخته مي‌شود. افرادي كه به كم‌خوني فقر آهن مبتلا گرديده باشند، به علت عدم توانايي خونشان در حمل اكسيژن كافي و لازم به بافت‌هاي مختلف و ارگان‌هاي متعدد بدن متابوليسم انرژي به ويژه در سلول‌هاي عضلاني آنها مختل گرديده و ظرفيت كاري و توان فكري آنها كاهش چشم‌گيري پيدا مي‌نمايد، لذا چنين افرادي به علت خستگي زودرس فعاليت بدني را كاهش داده و اگر مشغول فراگيري باشند، با كاهش چشم‌گيري در توان آموزش و يادآوري روبرو مي‌شوند. ضمنا به علت كاهش توان سيستم ايمني اختصاصي يا غيراختصاصي مربوط به فرآيندهاي دفاعي وابسته به اكسيژن، به افت مقاومت در قبال انواع بيماري‌ها دچار مي‌گردند و ميزان بروز و شدت بيماري و تنوع آنها و طول دوره بيماري‌ها افزايش مي‌يابد. از طرف ديگر، با تغيير ميزان سوخت و ساز بدن، اين افراد بيشتر از افراد عادي در معرض هيپوترمي يا افت حرارت بدن قرار دارند. با در نظر گرفتن همين عوارض كه به صورت بسيار خلاصه شده‌اي ذكر گرديد، به شما بزرگوار نازنين توصيه مي‌شود:

1-    تصميم خودتان را براي كاهش وزن در فصول گرم‌تر آغاز نماييد.

2-    قبل از هر اقدام ديگري در درجه اول به رفع كم خوني و بهبود روش تغذيه و مصرف مكمل‌هاي توصيه شده از طرف متخصص مورد مراجعه‌ خود اقدام نماييد.

3-    در صورت عادت به ريزه خواري و ناخنك زدن، آن را ترك نموده و از مصرف همزمان مواد حاوي آهن با منابع حاوي كلسيم خودداري و از نوشيدن بلافاصله چاي، بعد از صرف ناهار و شام اجتناب كنيد و از مصرف غذاهاي تهيه شده با چربي و شيريني‌ها خودداري نماييد.

4-    در صورت مصر بودن به كاهش وزن خود به اين مسأله توجه فرماييد كه به علت عدم دسترسي بدن به اكسيژن كافي توليد و مصرف انرژي از منابع متراكم انرژي يعني چربي‌هاي بدن به كندي و سختي رخ خواهد داد، از اين رو كاهش وزن حقيقي‌تان (مصرف چربي‌ها) صورت نخواهد گرفت.

5-    به علت افت قند خون و فشار خون اغلب دچار ضعف و بي‌حالي خواهيد شد و بنا به باور غلط و مرسوم، بلافاصله خود يا اطرافيان، براي جبران افت قند خون و افزايش فشار خون نبات داغ، عسل آب و يا چاي شيرين و يا ساير مواد قندي مثل شيريني و شكلات استفاده خواهيد نمود كه در فاصله نه چندان طولاني، ترشح انسولين فراوان و هدايت قند خون به درون سلول‌ها آغاز خواهد گرديد و دور باطلي شروع خواهد شد كه خيلي بيشتر از موفقيت به دست آمده در قبال كاهش وزنتان به اضافه وزن بيشتري دچار خواهيد شد.

توصيه نهايي:

 تامين آهن مورد نياز بدن از طريق مكمل ياري و گنجاندن مواد غذايي حاوي آهن هم و غير هم و قدم بعدي، حذف هله هوله، فست فود، نوشابه و به موازات آن، افزايش تدريجي فعاليت‌هاي سبك بدني و تغيير روش پخت و پز و استفاده بيشتر از روش‌هاي پخت به صورت آبپز، بخارپز، فرپز و كباب كردن و اضافه نمودن آبليموي تازه يا آب نارنج تازه به غذاهاي مخلوط مصرفي خود و حذف دوغ و ماست و ساير منابع حاوي كلسيم از وعده‌هاي شام و ناهار.

نشانه‌هاي باليني كم خوني‌هاي ناشي از فقرآهن:

ضعف و خستگي ناگهاني، بي‌حوصلگي و بي‌قراري، بي‌اشتهايي، عدم تمركز، كاهش توان يادگيري و يادآوري، افسردگي بدون دليل، تهوع، سرگيجه، درد در مفاصل مچ دست‌ها و پاها، و خواب رفتن عضلات و سوزن سوزن شدن آنها رنگ پريدگي مخاط‌هاي لب، پلك چشم، خطوط كف دست و پيكا يعني گرايش به مصرف مواد غير مغذي مثل خاك خوري، خوردن برنج خام، نشاسته، يخ و ... .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

20  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367944