سایت دکتر مظهری

خانمي 42ساله هستم و هميشه در حال رژيم. اگر يك روز رژيم را بشكنم، نه اينكه زياد بخورم، تا حدي كه از حالت رژيم خارج بشوم، در يك روز، وزنم 500 گرم افزايش پيدا مي‌كند.

 

 

بانوي گرانقدر با عرض سلام متقابل و تشكر و قدرداني از بذل توجه‌تان به اين جانب اجازه مي‌خواهم چند نكته‌اي را به اطلاع حضرتعالي يا ساير عزيزاني‌كه مثل جنابعالي در قيد و بند حفظ وزن و تناسب اندام و سلامتي خودشان مي‌باشند برسانم:

 

1- نه هر افزايش وزني چاقي و نه هر كاهش وزن و سايزي لاغري تلقي مي‌شود چرا كه با يك سري تغييرات در تغذيه يا مصرف داروي خاص يا ابتلا به نارسايي اين يا آن ارگان به ميزان آب ميان بافتي بدن اضافه مي‌شود يا قسمتي از آن تخليه مي‌گردد.

 

2- به گمان بنده خيلي بعيد به نظر مي‌رسد بانوي دقيق و مقيد به تناسب اندام كه بنا به فرموده خودشان هميشه در حالت رژيم مي‌باشند چنان به پرخوري و انباشت انرژي رو آورند كه در يك روز بيشتر از 3500 كيلوكالري به صورت چربي در اندام‌هايشان ذخيره گردد.

 

احتمالا اين تفاوت وزن روزانه مربوط به احتباس يا تجمع آب در بدن به دلايل مختلف مي‌باشد كه ساده‌ترين آن‌ها الف) استفاده از غذاهاي شور يا خوش‌نمك ب) يا همزمان شدن آن با آمادگي بدن براي شروع سيكل ماهانه مي‌باشد مخصوصاً اگر حضرتعالي به كم‌كاري تيروئيد مبتلا بوده باشيد در قبل از آغاز يا دوران سيكل انباشت آب ميان بافتي افزون‌تر مي‌گردد.

 

3- اصولاً ‌از اينكه همواره خودتان را مقيد به اجراي رژيم غذايي نموده‌ايد بنده باز لزومي نمي‌بينم كه اين همه خودتان را محدود و مقيد سازيد. اگر در حال حاضر از تناسب وزن و قد خود رضايت كامل داريد و مي‌خواهيد به مدت طولاني در همين وزن باقي بمانيد ساده‌ترين راه كنترل وزن، ايجاد تعادل دريافت انرژي از طريق برنامه غذايي متناسب، متعادل و متنوع بدون حذف هيچ‌يك از وعده‌هاي اصلي و ميان وعده‌هاي دو يا سه گانه يعني صبحانه و ناهار و شام و قبل از خواب با ميزان انرژي مصرفي در قالب فعاليت‌هاي ارادي و غير ارادي‌تان مي‌باشد كه با ساده‌ترين و سهل‌ترين كنترل وزن در پايان هر هفته در روز معين و ترازوي ثابت به صورت ناشتا بعد از تخليه مثانه و روده‌ها مي‌باشد به شرط آنكه اين كنترل‌هاي هفتگي همزمان با آمادگي بدن براي سيكل و يا شروع آن نباشد.

 

4- به شما بانوي محترم اين نكته را نيز يادآوري مي‌نمايم كه اگر سركار يا هر بانوي ديگري در جهت كاهش بيشتر وزن‌تان همزمان با كاهش در مقدار دريافت انرژي از طريق حذف وعده‌هاي غذايي و افزايش فعاليت‌هاي بدني به منظور افزايش مصرف انرژي به مدت طولاني ميزان انرژي را به كمتر از مقدار انرژي پايه خود برسانيد، set point يا نقطه غير قابل عبور كاهش ذخاير انرژي براي حفظ حيات تغيير پيدا كرده نه تنها گرمي از چربي‌هاي ذخيره اجازه خروج از بافت چربي را پيدا نخواهند كرد بلكه به تحليل عضلات يا محل استقرار كوره‌هاي توليد انرژي يا ميتوكندري‌ها پرداخته خواهد شد تا هر چه بيشتر از ميزان سوخت پايه كاسته شود و همزمان با اين تغييرات سوختي،  ذخاير مواد معدني مخصوصاً كلسيم اسكلت جهت خنثي‌سازي محيط اسيدي ناشي از سوخت پروتئين‌ها مجبور به خروج و دفع از طريق ادرار خواهد شد. پس در نظر داشته باشيد ميزان كاهش انرژي‌تان نبايد زير 9/0 حاصل‌ضرب وزن فعلي‌تان با عدد 24 باشد. مثال: اگر خانمي با قد 160 سانتيمتر، 70 كيلوگرم وزن دارد، انرژي پايه‌اي ايشان با اين قد و اضافه وزن، مساوي خواهد بود با 24×70×9/0 يعني 1512 كيلوكالري. اگر اين بانوي محترم نيم ساعت در روز پياده‌روي نمايد و داراي وظيفه شغلي سبكي نيز باشد، با اين مقدار انرژي (1512 كيلوكالري) كه 15 درصد آن از منابع پروتئين‌هاي حيواني و گياهي و 30 درصد آن از منابع حاوي چربي‌هاي آشكار و نهان و 55 درصد آن از منابع كربوهيدرات‌هاي ديررهش تامين گردد و تعادل و تنوع مواد غذايي را نيز رعايت نمايند، بدون هيچ عارضه‌اي در طول چند ماه آينده، به وزن دلخواه خود دست پيدا خواهند كرد.

 

 

 

حاضرین در سایت

27  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367972