سایت دکتر مظهری

خانمي 19 ساله هستم كه 6 ماه پيش سر خود رژيم گرفتم. شام نمي‌خوردم. بعد واقعاً لاغر شدم، ولي صورتم افتادگي پيدا كرد و موهايم ريزش پيدا كرد. چه كنم كه هم لاغر باشم و هم فرم بدنم به هم نريزد؟ وزن 58 كيلوگرم و قد 157 سانتيمتر.

 

خانم محترم 19 ساله: متاسفانه سركار مرقوم نفرموده‌ايد با چه مقدار انرژي دريافتي و با حذف يا تقليل كدام گروه غذايي در طول 6 ماه چند كيلوگرم از وزن خود را كم كرده‌ايد. فقط اشاره فرموده‌ايد با حذف شام، ولي آنچه كه مسلم مي‌باشد با اين كاهش وزن از برنامه غذايي نامتعادل و نامناسب، خودتان را بهره‌مند نموده‌ايد و در اين سن نوجواني و شكفتگي، پوست صورت‌تان را پژمرده و دچار افتادگي نموده و به ريزش مو نيز دچار گرديده‌ايد. گرچه هر گردويي گرد مي‌باشد، ولي هر گردي گردو نمي‌باشد. از بعد علمي نيز گرچه در اغلب موارد، تعدادي از نوع چاقي‌ها با ايجاد يك بيلان منفي و يا تخليه آب بدن به كاهش وزن و سايزهاي بدن منجر مي‌گردد، ولي اين تغييرات وزن و سايز توأم با عوارض گوناگون عصبي، سوءتغذيه و فراخواني بيماري‌هاي متعددي مي‌باشد كه متاسفانه اين تغييرات ايجاد شده ماندگار و زحمت‌افزا بوده، ولي وزن كاهش يافته در كوتاه زماني حتي بيشتر از آنچه كه تقليل يافته مجدداً ‌برگشت مي‌نمايد. از اين نظر به سركار و ساير نوجوانان هم سن و سالتان توصيه مي‌گردد:
        1- اولين هشدار بدن كاملا بصورت عيني و ملموس مي‌باشد، يعني افزايش خزنده وزن و سايزها هستند كه سريعاً بايد به آنها بذل توجه نموده و با افزايش 15 تا 30 دقيقه فعاليت بدني نسبت به سابق در قالب پياده‌روي، حركات موزون، فعاليت‌هاي كششي و پرشي توام با حذف هله‌هوله‌هايي مانند چيپس، پفك، نوشابه، شكلات، شيريني و كيك، از روند سير افزايش وزن هفتگي خود جلوگيري نماييد. ناگفته‌ نماند كه شب‌زنده‌داري و روز خوابي نيز بايد از همين حالا قطع گردد كه فردا خيلي دير است.
        2- در صورت غفلت و تبديل گرديدن اضافه وزن خزنده به چاقي‌ با درجات مختلف، به جاي اقدامات خودسرانه و يا مراجعه به عطاري‌ها و كمك خواستن از اين و يا آن، بهتر است با مراجعه به يك متخصص مورد اعتمادتان ضمن چك‌آپ كامل و ريشه‌يابي تغييرات احتمالي پارامترهاي بيوشيميايي مايعات بدن بصورت علمي و در چهارچوب رعايت اصول تناسب، تعادل و تنوع و دريافت مكمل‌هاي لازم براي رفع كمبودهاي تشخيص داده شده رژيم بسيار سبكي را آغاز نماييد.
        3- توجه داشته باشيد كه در كاهش وزن با كاهش دريافت انرژي روزانه به مقدار 250- 500-750 كيلوكالري،  از نياز واقعي زمان حالتان، به طور هفتگي، بين 200 تا 750 گرم از وزن واقعي‌تان (يعني به مصرف رسانيدن انرژي‌هاي مازاد بر نيازي كه در قسمت‌هاي مختلف بدن انباشته شده)كاهش مي‌يابد.
        4- در سبد غذايي روزمره‌تان حضور چهار گروه اصلي مواد غذايي يعني گروه نان و غلات (حاوي سبوس و يا فرآورده‌‌هاي آنها)، سبزي و ميوه‌جات، شير و لبنيات كم‌چرب، گوشت‌هاي قرمز و سفيد (ماكيان و آبزيان) و يا جايگزين آنها، تخم‌مرغ، انواع حبوبات، دانه‌هاي روغني و آجيل‌‌ها نه تنها لازم، بلكه واجب است تا در طول اجراي برنامه كاهش وزنتان از چاله چاقي در نيامده، به دام در هم تنيده‌تر گرسنگي‌هاي سلولي و پنهاني ناشي از عدم دسترسي بدن به يكي از اين يا آن ريزمغذي‌هاي پنجاه‌گانه و فيبرهاي محلول و نامحلول در آب و آنتي‌اكسيدان‌هاي حافظ سيستم ايمني و خنثي كنندگان راديكال‌هاي آزاد گرفتار نشويد.
        5- عدم رعايت چهار اصل طلايي در تغذيه روزمره حتي در رژيم‌هاي كاهش وزن يعني تناسب، تعادل، تنوع و فعاليت، نه تنها فرد را به آب حيات سلامتي بخش رهنمون نخواهد كرد، بلكه با انحراف مسير سلامتي، به سراب منتهي خواهد شد كه ثمره آن، جز آه، افسوس و حسرت به بار نخواهد آورد.
لذا اهداف خود را در دستيابي به تناسب اندام بايد واقع‌بينانه تعيين نموده و با صبر و شكيبايي، مسير ترسيمي را تا حصول به مقصد نهايي خود دنبال نماييد. عجله و شتاب و بهره‌گيري نابجا از كمك لاغري‌هاي غير مجاز و حتي مجاز، نه تنها آرزوي شما را برآورده نمي‌سازد، بلكه به ولع خوردن و دور باطل متناوب چاقي و لاغري (يويوافكت) رهنمون نموده و در نتيجه آن، انواع بيماري‌هاي رنگارنگ حاد و مزمن فراخواني خواهند شد.

 

 

 

حاضرین در سایت

16  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
72
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2374229