سایت دکتر مظهری

آقايي مبتلابه پوكي استخوان مبتلا هستم و دارو و مكمل كلسيم و ويتامين‌هايDو ‍Cمصرف مي‌كنم.درجايي خوانده‌ام كه اگر مكمل كلسيم بدون ويتامين K2مصرف شود،آهكي شده و براي بدن مضر مي‌باشد. اما من ويتامين K2 را پيدا نمي‌كنم. آيا اين گفته صحت دارد؟


1استخوان‌ها‌ از پروتئين‌ها و مواد معدني ساخته مي‌شوند. ماده معدني كليدي آن كلسيم مي‌باشد كه از دوران كودكي تا پايان دهه سوم زندگي توده استخوان‌ها در صورت فراهم بودن شرايط زيستي و محيطي بطور مداوم افزايش تراكم و ذخيره‌سازي پيدا مي‌نمايند.  پوكي استخوان از دهه چهارم به بعد، ذخاير معدني استخوان‌ها رو به كاهش مي‌نهد:
1-كلسيم:
تامين كلسيم بدن از طريق منابع حاوي كلسيم يا مكمل‌هاي آن قبل از بروز پوكي استخوان خطر شكستگي‌ استخوان‌ها را 30 درصد كاهش مي‌دهد. در صورت آغاز روند پوكي، وجود كلسيم در جيره غذايي روزمره، تحليل استخوان‌ها را كند مي‌نمايد، ولي در كودكان و نوجوانان تامين كلسيم لازم، انباشتگي ذخاير استخوان‌ها را تا 4 درصد بيشتر از حد انتظار بالا مي‌برد. توجه داده مي‌شود كه تركيبات يك تغذيه متنوع اثرات مختلفي بر جذب، دفع و نگهداري كلسيم در افراد دارد، بطور مثال: الف) غذاهاي مصرفي اگر حاوي اگزالات يا فيتات باشند، اثر بازدارندگي بر جذب كلسيم ايفا مي‌نمايند.
ب) زياده‌روي در مصرف كافئين، الكل و نمك طعام به ميزان دفع كلسيم مي‌افزايد. ج) دريافت ناكافي پروتئين بصورت مزمن و در سنين ميانسالي و سالمندي، تحليل و تخريب كلسيم استخوان‌ها را شدت مي‌بخشد. 
 2- نقش ويتامين‌هاي مختلف در روند جذب و نگهداري كلسيم و حفظ تراكم استخوان‌ها:
الف) ويتامين C: براي تغيير پيش‌سازهاي ويتامين D به فرم فعال و همچنين ساخت كلاژن بسيار اثرگذار مي‌باشد.
 ب) ويتامين K : كه به گروه شيميايي كينون‌ها (quinones) تعلق دارند و به اشكال مختلف و از منابع متفاوتي تامين مي‌گردند، مثلا ويتامين k1 يا فيلوكينون از گياهان سبز مثل كاهو، كلم سبز، كلم بروكلي، برگ‌هاي سبز ديگر، مارچوبه، جوانه تازه گندم و غيره تامين مي‌شود و برعكس ويتامين K2 يا مناكينون توسط باكتري‌هاي روده ساخته مي‌شود. شكل‌هاي قابل حل ويتامين‌هاي K1 و k2  محلول در آب به‌صورت مكمل نيز وجود دارند. ضمناً تركيبات شيميايي ساخته شده محلول در چربي‌ها بنام مناديون يا ويتامين k3 نيز از نظر زيستي نسبت به ساير شكل‌هاي طبيعي آن يعني k1 و k2 2 برابر قوي‌تر عمل مي‌كند و به‌صورت ويتامين k، كاهش دهنده دفع كلسيم از بدن و تحريك كننده ساخت سلول‌هاي استخواني جديد و ماتريكس پروتئين استخوان‌ها عمل مي‌كند.
ج) ويتامين D3: از جمله عوامل تسهيل كننده جذب كلسيم از طريق روده‌ها به حساب مي‌آيد و در بررسي‌هاي باليني به اثبات رسانيده شده همراه گرديدن ويتامين D3 با ويتامين K يك اثر بازدارندگي قابل توجهي در پيشگيري از پوكي استخوان بطور مشترك ايفا مي‌نمايند. متاسفانه منابع ويتامين D3 بسيار محدود مي‌باشد. روغن كبد ماهي سرشار از ويتامين D3 بوده و ماهي‌هاي چرب نيز علاوه بر روغن ماهي با توجه به نوع آنها در هر صد گرم ماهي تناول شده تا 30 ميكروگرم ويتامين D3 را تامين مي‌سازد. مقدار نياز ويتامين D3 بصورت مكمل  در افراد مختلف با توجه به شرايط جنسي، سني، وضعيت فيزيولوژيكي و رنگ پوست متفاوت مي‌باشد و بستگي دارد به ميزان و شدت تابش آفتاب و زمان استفاده از آفتاب. مقدار نياز به ويتامين D3 از سن 1 سالگي تا 64 سالگي به مقدار 5 ميكروگرم در روز و از 65 سال به بالا روزانه 10 ميكروگرم مي‌باشد. اين مقدار ويتامين D با مصرف 150 گرم قارچ، 250 گرم جگر گاو، 500-250 گرم انواع ماهي‌ها، 5 عدد تخم‌مرغ رسمي و 150 گرم روغن نباتي تأمين مي‌شود.

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

18  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
72
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2374214