سایت دکتر مظهری

پسري حدوداً سه ساله دارم كه به پروتئين شير گاو حساس است. شير خشك ايزوميل مي‌خورد. از وقتي به دنيا آمده شب‌ها بيدار مي‌شود، گريه مي‌كند و تا صبح 4- 5 شيشه شير خشك مي‌خورد. الان دو و نيم سال هم گذشته. يك سري مواد مثل...

پسري حدوداً سه ساله دارم كه به پروتئين شير گاو حساس است. شير خشك ايزوميل مي‌خورد. از وقتي به دنيا آمده شب‌ها بيدار مي‌شود، گريه مي‌كند و تا صبح 4- 5 شيشه شير خشك مي‌خورد. الان دو و نيم سال هم گذشته. يك سري مواد مثل نخود، عدس، لپه، برنج، ذرت، سنگدان شترمرغ، سينه مرغ، گوشت گوسفند، ‌چغندر قند، كدو حلوايي،  عسل، ماكاروني، شيره خرما،‌رشته فرنگي و سويا، را با هم مي‌پزم و از صافي رد مي‌كنم و شب‌ها به او مي‌دهم و 4- 5 شيشه تا صبح مي‌خورد(غير از روزها). آيا زياد مي‌خورد؟

بانوي گرامي و مادر محترم
1- قبل از پرداختن به تكافو يا عدم تكافوي مقادير تغذيه شده به فرزندتان ناچارم خدمت شما بزرگوار به صراحت اعلام دارم كه نوع و روش تغذيه فعلي فرزندتان درخور يك بچه 3 ساله‌ نمي‌‌باشد، چرا كه در اكثريت قريب به اتفاق كودكان در پايان صدوهشتادمين روز يا پايان شش ماهگي بعد از تولد، غذاي تكميلي را بصورت سيستماتيك با يك روند تكاملي از بعد قوام و تنوع مواد غذايي بايد آغاز نمود و در فاصله زماني آغاز تا پايان دومين شش ماهه سال اول تولد، علاوه بر شير مادر، غذاهاي تكميلي يكي بعد از ديگري به صورت زنجيره‌اي به غذاي قبلي افزوده مي‌شود يعني شير مادر بعلاوه فرني، آرد برنج، شير برنج، حريره بادام، پوره سبزيجات خاص، سوپ سبزيجات، گوشت چرخكرده، زرده تخم‌مرغ و ماست هفته به هفته به برنامه قبلي افزوده شده و با بالا رفتن ماه‌هاي سن بچه قوام غذاها نيز بتدريج افزايش يافته و به حالت سفت‌تري سوق داده مي‌شوند كه بچه بتواند جويدن و بلعيدن را  فرا گرفته و با افزوده شدن به سن زندگي او، تكامل و توانايي‌هاي جويدن و بلعيدن او افزوده شود. اگر در فاصله زماني تكامل پذيري جويدن و بلعيدن به‌طور تدريجي به روند افزايش تنوع غذايي توام با افزايش قوام آنها پرداخته نشود و مدت‌هاي طولاني از غذاهاي آبكي و مايع يا ميكس شده استفاده شود، بعدها ميل كردن كوچك‌ترين ماده سفت‌تر از مايعات براي بچه مشكل‌آفرين خواهد شد و حالت تهوع و بي‌اشتهايي را موجب خواهد گرديد. بنده تعجب مي‌كنم شما بانوي فرهيخته در طول اين مدت طولاني به اين موضوع مهم توجه نفرموده و كماكان كودك دلبندتان را با غذاهاي متنوع ولي بصورت از صافي رد شده آن هم با بطري با اين ميزان زياد تغذيه نموده و هنوز مي‌فرماييد.
2- اشاره سركار به حساسيت كودكتان به پروتئين شيرگاو هيچ دليل موجهي براي دادن 4 تا 5 شيشه شيرخشك را توجيه نمي‌نمايد. كافي بود در طول مدتي كه شخصاً‌ به فرزندتان شير مي‌داديد، خودتان از نوشيدن شير گاو يا ميل كردن فرآورده‌هايي كه از شير گاو عرضه مي‌گردد، مثل ماست، دوغ، پنير، كشك و غيره ميل نمي‌كرديد و با آغاز غذاي تكميلي نيز از شير گاو يا شير خشك‌هاي تهيه شده از شير گاو و همچنين فرآورده‌هايي كه حاوي شير گاو مي‌باشند خودداري مي‌شد.
3- ادامه چنين روش تغذيه‌اي علاوه بر زحمات زيادي كه به شما تحميل مي‌نمايد، اثرات سوء و جبران‌ناپذيري را نيز براي كودكتان زمينه‌سازي مي‌كند كه به چند مورد آن از موارد متعدد اشاره مي‌گردد: الف) ابتلاي كودك به خشكي مزاج.  ب) بروز حالت تهوع در ميل كردن غذاهاي سفت‌تر از مايعات هنگام بلعيدن.  ج) دفرمه شدن فك بچه.  د) آسيب ديدن دندان‌هاي بچه و خيلي مسايل ديگر كه ممكن است با اين روش تغذيه فرا خوانده شوند.
4- از بعد تكافوي تغذيه مورد اشاره‌تان براي رشد بچه در پرسش خودتان اشاره‌اي به قد و وزن بچه به عمل نياورده‌ايد. اگر از بدو تولد بطور مرتب به مراكز بهداشت و تنظيم خانواده يا به پزشك كودكتان مراجعه نموده‌ايد، بطور قطع روند سير رشد بچه در جداول پايش رشد درج گرديده است. تا زماني‌كه اين منحني به مدت طولاني افقي و نزولي نگرديده است، تغذيه انجام شده از نظر انرژي، تامين كننده بوده، ولي اگر نوسانات ايجاد شده چه از بعد نزولي و چه از بعد صعودي را به تصوير كشيده باشد، دال بر سوء تغذيه فرزندتان مي‌باشد و اگر چنانچه چنين كنترل پايشي به عمل آورده نشده و نتايجي هم درج نگرديده است، پسر دلبندتان را بعد از تخليه مثانه و روده‌ها، صبح بطور ناشتا وزن نموده و وزن ايشان را به كيلوگرم تعيين نماييد و قد او را نيز بصورت خوابيده در سطح صاف به متر اندازه‌گيري نماييد.
حال با تقسيم وزن ( به كيلوگرم) به مجذور قد (به متر) عدد بدست آمده را با اعداد زير مقايسه فرماييد تا وضعيت رشد كودكتان مشخص گردد.
5- تفسير نتايج بر مبناي يافته‌ها: براي يك پسر بچه 3 ساله  اگر حاصل تقسيم به دست آمده كمتر از 14 باشد، وزن بچه در محدوده كمتر از وزن طبيعي و اگر مابين 2/17-3/14 باشد، در محدوده طبيعي است و اگر بين 2/18-3/17 باشد، اضافه وزن دارد و بالاتر از 2/18، كودك شما به چاقي دچار گرديده است.
روش ساده ديگري براي كودكان 1 تا 5 ساله، اندازه گرفتن طول كتف تا آرنج و تقسيم كردن آن به 2 است كه وسط بازو تعيين مي‌شود. حال اگر بازو را با يك متري كه كش نيايد، اندازه‌گيري نماييم و عدد به دست آمده را با مقادير زير مقايسه كنيم، اين نتيجه‌گيري حاصل مي‌شود: اگر قطر بازو زير 5/12 سانتيمتر باشد، بچه لاغر و دچار كاهش وزن و سوءتغذيه شديد مي‌باشد و اگر اين عدد بين 5/12 تا 5/13 باشد، سوء تغذيه متوسط دارد ولي اگر بالاتر از 14 باشد، بچه كمبود وزن ندارد.


توصيه‌ نهايي اينجانب براي شما مادر محترم و يا مادرهاي ديگر
1
- در اولين فرصت جهت تن‌سنجي و رايزني و مشاوره در قبال فرزندتان، به يك كارشناس يا متخصص تغذيه رجوع فرماييد.
2- در صورت عدم امكان دسترسي به كارشناس تغذيه، بعد از مطالعه اين نوشتار، بلافاصله از روزهاي آينده به تدريج از دفعات و ميزان تغذيه كودكتان با بطري و به صورت مايع كم نموده ولي در عوض به قوام غذاهاي مناسب و باب ميل او بيفزاييد تا مجدداً و به آرامي، عدم تكامل جويدن و بلعيدن ايشان اصلاح گردد و شكل گيرد.
3- تا قبل از پايان سال سوم زندگي هنوز عادات غذايي به‌طور كامل شكل نگرفته و نهادينه نشده است. فقط با كمي صبر و حوصله به‌طور قطع، اشتباهات گذشته را مي‌توان جبران نمود.
4- لذا تا فرصت كاملا از دست نرفته، به‌تدريج، به تغيير روش تغذيه، منش زندگي و قطع تغذيه مكرر شبانه، آن هم به صورت مواد غذايي ميكس شده و با بطري اقدام فرماييد. به‌طور قطع و يقين در راستاي اين تغييرات لازم‌الاجرا، مي‌بايد با صبر، حوصله و تحمل بدون عقب‌نشيني در قبال داد و بيداد فرزندتان مقاومت فرماييد.

 

 

 

حاضرین در سایت

23  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
72
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2374212