سایت دکتر مظهری

پسري 23 ساله دارم كه احساس ضعف و سوزش در ناحيه قفسه سينه دارد كه با ورزش كردن سنگين دچار تپش قلب مي‌شود. به دنبال برنامه‌اي كاملا اصولي براي ..

پسري 23 ساله دارم كه احساس ضعف و سوزش در ناحيه قفسه سينه دارد كه با ورزش كردن سنگين دچار تپش قلب مي‌شود. به دنبال برنامه‌اي كاملا اصولي براي تقويت قلب و كم كردن وزن فرزندم هستم. البته در رابطه  با كم كردن وزن فرزندم عجله‌اي ندارم ولي براي تقويت قلب به دنبال برنامه‌اي كاملا اصولي و علمي ورزشي هستم. فرزندم داراي 175 سانتيمتر قد و 95 كيلوگرم وزن است.
فرزند سنگين‌وزن و ورزشكارتان كه 22 كيلوگرم اضافه وزن نسبت به قدشان دارند و احتمالا محيط شكم‌شان در نواحي ناف فراتر از 88 سانتي‌متر مي‌باشد، احتياج مبرمي به بررسي‌هاي باليني دقيق‌تر، انجام فوري آزمايشات كامل خون و پيشاب و مراجعه به يك متخصص گوارش، قلب و تغذيه دارند، چرا كه سوزش در ناحيه قفسه سينه ايشان ممكن است ناشي از ريفلاكس باشد كه بعلت شل شدن دريچه ورودي معده محتويات اسيدي آن وارد مري مي‌گردد و موجبات التهاب و سوزش آن را فراهم مي‌آورد. عارضه تپش قلب تحت تاثير ورزش‌هاي سنگين علل مختلفي ممكن است داشته باشد از نارسايي قلبي گرفته تا عدم توانايي ريه در تامين اكسيژن كافي براي فعاليت‌هاي ورزشي، تحت تاثير كم‌خوني فقرآهن، افزايش چربي‌هاي خون (كلسترول تام و تري‌گليسيريد)، انباشتگي چربي‌ها در ناحيه شكم و احشا، ابتلا به پرفشاري‌خون و ساير فاكتورهاي تاثيرگذار ديگر، لذا بايد بطور دقيقي همه موارد احتمالي با داده‌‌هاي ذهني و يادآمدهاي غذايي مصرفي اعلام شده از طرف فرزندتان و داده‌هاي عيني مندرج در آزمايشات مختلف (تصويربرداري‌هاي به عمل آمده از ارگان‌هاي داخلي كليه‌ها، كبد، طحال، پانكراس و ريه) و معاينات باليني و تن‌سنجي‌هاي انجام شده مطابقت داده شده و بعد از نتيجه‌گيري‌هاي كلي، اقدامات درماني مناسب، آغاز گردد. فعلا قبل از هر كار و اقدامي فوراً ورزش سنگين را قطع كرده و آب‌‌درماني يعني راه رفتن در داخل آب و ورزش‌هاي كششي را جايگزين آن نمايند. هله‌هوله را بطور كلي حذف و از ميل كردن غذا در حجم زياد و با سرعت بالا و با عجله خودداري كنند و در وسط غذا خوردن، از نوشيدن مايعات، مخصوصاً نوشابه‌هاي گازدار، آب‌ميوه‌هاي ترش و دوغ‌هاي گازدار خودداري نموده و از حجم مصرف قهوه و چاي پررنگ به‌طور چشم‌گيري بكاهند. ميل كردن گوجه‌فرنگي، ته‌ديگ، غذاهاي سرخ شده، غذاهاي آماده پرچرب و تند، فست‌فودها به‌طور اعم، شكلات، پياز، كتلت، كباب كوبيده و غيره را از ليست برنامه تغذيه‌ خود حذف كرده و از خم شدن و دراز كشيدن و يا انجام فعاليت‌هاي ورزشي بلافاصله بعد از غذاخوردن خودداري نمايند و حداقل سه ساعت فاصله بين شام خوردن و به رختخواب رفتن فاصله گذاشته شود.
يكبار ديگر لازم به تاكيد و توصيه مي‌باشد كه كاهش تدريجي از وزن فعلي ايشان از طريق اجراي برنامه‌هاي غذايي متعادل، متناسب و متنوع، اثر عميقي در پيشگيري از بيماري‌هايي كه هنوز به ظهور نرسيده‌اند و تعديل و تسكين بيماري‌هايي‌ كه علائم مشهودي را كم و بيش نمايان ساخته‌اند، دارد. همچنين در بررسي‌هاي پارامترهاي زيست شيميايي مايعات بدن تعيين ميزان قند ناشتا و دو ساعت بعد از مصرف صبحانه، هموگلوبين  A1C، ميزان فريتين، TIBC، آنزيم‌هاي كبدي و ويتامين D3 همراه با سونوگرافي كبد از قلم نيفتد.

 

 

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

30  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367974