سایت دکتر مظهری

دختری 22 ماهه دارم که در خوردن برخی از جامدات دچار مشكل می‌باشد. در خوردن مایعات هیچ مشكلی ندارد و تا هر میزان که بخواهد می‌خورد. ولی برخی از مواد جامد را نمی‌تواند فرو دهد...

 با سلام و احترام خدمت کلیه مسئولین و متخصصین محترم. من دختری 22 ماهه دارم که در خوردن برخی از جامدات دچار مشكل می‌باشد. در خوردن مایعات هیچ مشكلی ندارد و تا هر میزان که بخواهد می‌خورد. ولی برخی از مواد جامد را نمی‌تواند فرو دهد. البته اینطور که من مشاهده می‌کنم برخی از غذاهایی را که به آنها علاقه دارد بدون هیچگونه مشكلی می‌خورد. مثل پسته، نخود، سیب زمینی سرخ شده، نان تافتون و ... ولی مثلا وقتی خیار یا هویج یا برخی غذاهای جامد را می‌خورد مثل این است که در انتهای زبانش می‌ماند و شروع به غرغر می‌کند تا آن‌را از دهانش خارج کنیم. نمی‌دانیم مشكلش چیست. ولی طبق حالاتی که از او می‌بینیم مشكل در انتهای زبانش و يا ابتدای گلویش است. ممنون می‌شوم ما را راهنمایی بفرمایید.


نحوه تغذيه نوزادان تا پايان نيم سال اول تولد بطور مطلق با شير مادر و دادن قطره A,D از پايان دومين هفته تولد توصيه مي‌شود و با آغاز اولين هفته ماه هفتم تولد به صورت سيستماتيك تغذيه تكميلي آغاز و هفته به هفته و گام به گام به تنوع و قوام غذاهاي تكميلي افزوده مي‌شود به طوري كه از مايعات كامل به‌صورت لعابي، فرني، حريره بادام، سوپ، پوره‌هاي از الك گذرانده و پوره‌هاي درشت‌تر و كته‌‌هاي پخته و نرم شده و بيسكويت‌هاي خرد گرديده تا تكه‌‌هاي نان و بعضي از غذاهاي خانواده و... تغيير فرم مي‌دهند تا در پايان سال اول زندگي كودك آماده استفاده از غذاهاي سفره خانواده بشود، البته در تمامي روزها و هفته‌هاي 12 ماه سال اول زندگي، همواره شير مادر به عنوان غذاي اصلي در وعده‌هاي سه‌گانه و غذاهاي تكميلي در فاصله شيرخوردن بچه يا در ميان وعده‌هاي مختلف خورانيده مي‌شود و از آغاز دومين شش ماهه سال اول تولد يعني از هفت‌ ماهگي به بعد، علاوه بر تغييرات ايجاد شده در تنوع غذاها و افزايش تدريجي قوام آنها، به دادن قطره آهن و رفع عطش بچه با آب جوشيده ولرم شده بايد اقدام گردد. آغاز سال دوم زندگي، خورانيدن غذاهاي تكميلي، اولويت پيدا كرده و در ميان وعده‌ها و قبل از خواب رفتن بچه در شب‌ها، شير مادر به كودك داده مي‌شود كه منافع بسيار زيادي از نظر تقويت سيستم ايمني بچه و پيشگيري از عفونت‌هاي احتمالي دارد،  زيرا در اين دوره كودك كنجكاو هر چيزي را به دست مي‌آورد آن را به دهان مي‌برد و به علت سينه خيز و چهار و دست و پا راه رفتن، با آلودگي‌هاي زيادي روبرو مي‌شود، شير مادر است كه او را از عفونت‌هاي ريوي و گوارشي مخصوصاً در فصول گرم سال حفاظت مي‌نمايد. ولي گاهي ديده مي‌شود مادران جوان اول‌‌زا به تصور حفظ سلامتي كودك‌شان مدت‌هاي مديد بعد از آغاز هفت ماهگي به كودك خود غذاي تكميلي نمي‌دهند يا از ترس آسيب رسيدن به كودك غذاهاي داده شده را ميكس كرده و به صورت مايعاتي درمي‌آورند و  به خورد كودك مي‌دهند. چنين كودكاني كه مراحل تكاملي جويدن و بلعيدن را فرا نگرفته‌اند در قبال تحريكات تركيبات زبرتر  خوراكي‌‌ها، در حوالي عبور از حنجره و ورود به مري تحريكاتي را ايجاد مي‌نمايند كه حالت تهوع و استفراغ را براي كودك فراهم مي‌سازد، ولي در مورد كودك شما بزرگواران كه مرقوم نموده‌ايد فقط در قبال بعضي از موادغذايي اين حالت بروز مي‌كند، ظاهراً‌ مشكلي در مسير بلع وجود ندارد. شايد حساسيتي در قبال بعضي از مواد غذايي وجود دارد كه به صورت آلرژي‌هاي دهاني يا Oral Alergy syndrome  وابسته به IgE در مخاط دهان و حلق به وجود مي‌آورد و براي تشخيص اين موضوع توصيه مي‌شود موادي را كه به تجربه دريافته‌ايد كه عكس‌العمل عدم بلع را در كودكتان فراهم مي‌سازد بصورت ميكس شده به مقدار يك قاشق مرباخوري به بچه بخورانيد. اگر عكس‌العملي حاصل نشد، اين موضوع ناشي از دير شروع كردن غذاي تكميلي كودك‌تان تلقي مي‌شود، ولي اگر باز همان حالت و سروصدا‌هاي مورد اشاره مجددا مشاهده و شنيده شد، احتمال حساسيت به اين مواد دور از ذهن نمي‌باشد. بهتر است جهت تشخيص نهايي، با معاينات باليني و انجام تست‌هاي تشخيص حساسيت، با يك متخصص آلرژي كودكان مشورت و رايزني نماييد.

 

 

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

25  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
71
مطالب
791
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2367936