سایت دکتر مظهری

در خصوص تغذیه دوران قبل از بارداری مادران توضیح دهید؟ اگر مادر تغذیه مناسبی نداشته باشد در بارداری دچار مشکل خواهد شد؟

 

 

همانطور که چاقی ممکن است عارضه های مختلفی را در زنان از جمله ایجاد تغییراتی در سیستم تولید مثل و تخمدان ها ایجاد کند و باعث ناباروری شود، کم خوری و عدم تامین نیازهای بدن به مواد غذایی لازم نیز می تواند عاملی برای ناباروری شود.

 زنانی که بدون ذخایر غذایی لازم وارد دوران حاملگی می‌شوند، در 3 ماهه اول بارداری به سلامتی خود صدمات زیادی می زنند، و ممکن است جنین آنها نیز به دلیل عدم رسیدن مواد غذایی کافی با مشکلات زیادی روبه رو شوند. مادرانی که توان لازم برای ورود به دوران بارداری را ندارند، در صورتی باردار شدن، اگر با مشکلات ناباروری مواجه نشوند،زمینه ایجاد نوزاد ضعیف را فراهم می سازند.

بنابراین، تغذیه مناسب برای مادران باردار چیست؟

تغذیه خوب در نظر عموم مردم این است که غذا رنگ، بو و طعم خوبی داشته باشد تا از خوردن آن لذت برده شود، اما این یک ویژگی کوچکی از تغذیه سالم است؛ درصورتی که از طریق تغذیه باید انرژی روزانه تمام بدن تامین شود، بافت های بدن به 50 نوع ماده ریزمغذی برای تامین انرژی نیاز دارند.

رژیم مناسب باید علاوه بر لذت بخش بودن، تمام نیازهای بدن از نظر تامین روزانه هرم غذایی، ریزمغذی ها، درشت مغذی ها و کربوهیدرات ها را تامین کند؛ بنابراین کاهش تدریجی مواد غذایی مورد مصرف روزانه و افزایش تدریجی فعالیت های بدنی می تواند به این امر کمک زیادی کند.

رژیم های غذایی مناسب برای داشتن اندام مناسب، باید به 13 نوع ویتامین، 16 ماده معدنی، 20 اسیدآمینه و انواع آنتی اکسیدان ها توجه شود و هیچ یک از مواد هرم غذایی شامل شیر و لبنیات، نان و غلات، گوشت و پروتئین ها، سبزی ها، چربی ها و میوه ها نباید از وعده غذایی مادر حذف شود.رژیمی که بدون بررسی توانمندی افراد توصیه شود، مضر است. بنابراین باید وضعیت خونی افراد با آزمایش خون به طور کامل بررسی تا بر اساس آن رژیم مناسب ارایه شود.

 

حاضرین در سایت

4  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
78
مطالب
799
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2435366