سایت دکتر مظهری

اضافه وزن ناگهاني پس از روزه داري شايع است

دكتر سيدضياء الدين مظهري روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا توضيح داد: با افزايش وعده هاي غذايي از سه بار در روز به پنج بار و اضافه كردن ميان وعده ها مي توان از بروز افزايش وزن ناگهاني پس از روزه داري در ماه مبارك رمضان پيشگيري كرد.
افزايش اين وعده هاي غذايي به معناي زياد كردن موادغذايي مصرفي نيست بلكه افراد بايد همان ميزان غذايي راكه در سه نوبت (صبحانه، ناهار و شام) مصرف مي كنند، در پنج نوبت (صبحانه، نيم روز، ناهار، عصرانه و شام) ميل كنند تا بر اثر گرسنگي هايي كه به دليل طولاني بودن روز در فصل تابستان و افت قندخون بروز مي كند، به ريزه خواري، پرخوري و اضافه وزن ناشي از آن دچار نشوند.
وي افزود: از آنجايي كه بدن در ايام روزه داري به روند خاص غذاخوردن در وعده هاي افطار و سحر عادت كرده است، پس از اتمام ماه رمضان افراد بايد توجه داشته باشند كه حجم مصرف موادغذايي را يك مرتبه افزايش ندهند چرا كه اين روند سبب فشار زياد بر دستگاه گوارش و همچنين بروز افزايش وزن ناگهاني مي شود.
مظهري گفت: رعايت ميان وعده ها به ويژه براي كودكان و نوجوانان به منظور بهتر يادگيري و رشد مناسب آنها لازم است.
وي تاكيد كرد: افراد نبايد پس از ماه رمضان وعده صبحانه را حذف كنند؛ برخي به دليل عدم مصرف صبحانه در ايام روزه داري ممكن است پس از سپري شدن اين ماه به دليل عادت كردن به اين روش صبحانه خود را حذف كنند.
مظهري افزود: توصيه مي شود اين دسته از افراد پس از ماه رمضان دوباره به رويه غذايي قبلي خود برگردند و سعي كنند وعده صبحانه را به طور كامل و با مصرف مواد غذايي مغذي و انرژِي ها حفظ كنند.
اين كارشناس تغذيه همچنين گفت: بهتر است افراد پس از ماه رمضان با يك خودآزمايي ازطريق آزمايش خون و ادرار و بررسي تغييرات وزن و سايز خود وضعيت سلامت خود را ارزيابي كنند.
مظهري افزود: عده اي در ماه رمضان به توصيه هاي شفابخش و سلامتي بخش روزه داري توجه كرده و از پرخوري اجتناب كرده اند و عده اي نيز اين توصيه ها را رعايت نكرده اند، بنابراين با يك بررسي ساده مي توان براي آن دسته از افراد كه توصيه ها را رعايت نكردند، از بروز بسياري از بيماري هاي خطرناك پيشگيري كرد.
رييس انجمن علمي غذا و تغذيه حامي سلامت ايران گفت: افرادي كه هرم غذايي را در ايام روزه داري رعايت نكرده اند و يا با حذف وعده غذايي سحر بدن آنها دچار كمبودهايي شده است، براي جبران اين كمبودها و داشتن سلامتي كامل بايد تنوع غذايي را رعايت كنند.
مظهري افزود: مصرف پروتئين ها، كربوهيدرات ها، نان و غلات، حبوبات، ميوه و سبزي ها و آب به اندازه كافي در طول شبانه روز مي تواند به حفظ سلامت و توان و انرژي افراد كمك شاياني كند.
وي خاطرنشان كرد: برخي افراد در هفته هاي اول ماه رمضان به دليل عدم مصرف چاي، قهوه، كافئين و سيگار يا بر اثر افت قندخون كه در فاصله بين سحر و افطار رخ مي دهد، دچار سردردهايي مي شوند، اما بدن آنها بر اثر ممارست پس از يك ماه توانسته خود را با اين شرايط وفق دهد، بنابراين بهتر است اين دسته از افراد پس از دوران روزه داري به تلاش خود ادامه دهند و برخي عادات غلط غذايي و رفتاري خود را اصلاح كنند.

 

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

14  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
348
مطالب
851
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
3349116