سایت دکتر مظهری

صبحانه دانش آموزان بايد كامل و متنوع باشد

 دكتر سيدضياءالدين مظهري اظهار داشت: دانش آموزان توجه داشته باشند كه نه تنها وعده صبحانه را نبايد حذف كنند، بلكه بايد با كمي زودتر بيدار شدن از خواب صبحانه اي حاوي موادغذايي مورد نياز براي رشد ذهني، قدي و اندامي خود و با آرامش صرف كنند.
وي با بيان اينكه والدين نيز بايد توجه داشته باشند كه صبحانه متنوعي براي فرزندان خود تهيه كنند و از يكنواختي در موادغذايي وعده صبحانه بپرهيزند، افزود: يكنواخت بودن مواد غذايي در وعده صبحانه سبب مي شود كه كودكان از خوردن آن امتناع كنند و به مرور وعده صبحانه را حذف كنند.
دكتر مظهري گفت: همچنين والدين در مورد كودكاني كه از خوردن صبحانه سربازمي زنند نبايد با تندي برخورد كنند بلكه بايد با آرامش در مورد فوايد صرف صبحانه به آنها اطلاعات لازم را بدهند و آنها را به خوردن آن تشويق كنند.
وي اظهار داشت: صبحانه مفصل و متنوع نه تنها از نظر تامين نيازهاي زيستي، رشد بدني، گسترش فكر و انديشه مواد لازم را در اختيار كودكان مي گذارد، بلكه توانايي تحمل كلاس و تمركز بر روي درس ها را در آنها ايجاد مي كند.
دكتر مظهري توضيح داد: كودكاني كه بدون صرف صبحانه و گرسنه به مدرسه مي روند، به علت افت قندخون نمي توانند بر روي مطالب درسي تمركز كنند، يادگيري آنها نيز تحت تاثير قرار مي گيرد و حتي مطالبي را كه يادگرفته اند نيز به مرور فراموش مي كنند.
وي گفت: تغذيه علاوه بر رفع گرسنگي و تامين انرژي هاي مورد نياز بدن بايد حاوي آنتي اكسيدان هايي براي مقابله با راديكال هاي آزاد محيطي و موادسازنده چارچوب اسكلتي بدن نيز باشد.
دكتر مظهري صرف سبزيجاتي مانند هويج، گوجه فرنگي و خيار، پنير و گردو، شير تركيب شده با جو پرك و يك قاشق مرباخوري كشمش، عدسي و كوكوي سيب زميني را كه حاوي پروتئين و انرژي زيادي است، براي وعده صبحانه بسيار مفيد دانست.

** ناهار و ميان وعده


رييس انجمن علمي غذا و تغذيه حامي سلامت ايران گفت: در هر سه وعده صبحانه، ناهار و شام بايد از تمام موادغذايي موجود در هرم غذايي شامل نان و غلات، سبزي ها، شير و لبنيات كم چرب و گوشت ها استفاده شود.
دكتر مظهري افزود: وعده ناهار بيشتر بايد حاوي پروتئين ها شامل انواع گوشت هاي قرمز، آبزيان و ماكيان، سبزي ها در انواع و رنگ هاي مختلف و نان و غلات باشد.
وي ادامه داد: براي ميان وعده صبحانه تا ناهار دانش آموزان نيز بهتر است كه والدين يك بسته كوچك حاوي ميوه ها، گوجه، هويج و كرفس به همراه مغزها براي كودكان خود تهيه و از تهيه تنقلات پرهيز كنند.
دكتر مظهري با بيان اينكه سوءتغذيه و بيماري ها ارتباط مستقيم با يكديگر دارند، اظهار داشت: دانش آموزان نيز بايد توجه داشته باشند كه براي دارابودن جسم و روحي سالم و آينده اي موفقيت آميز بايد به توصيه هاي تغذيه اي والدين خود توجه داشته باشند.

** تحرك و فعاليت بدني


رييس انجمن علمي غذا و تغذيه حامي سلامت ايران در مورد لزوم تحرك و فعاليت كودكان به منظور رشد جسمي آنها نيز اظهار داشت: مهم ترين ابزار تامين سلامتي براي كودكان ابتدا تغذيه سالم و پس از آن حركت و فعاليت هاي بدني است.
دكتر مظهري گفت: تغذيه متناسب، متنوع، متعادل، حركت و فعاليت بدني و بهره مندي از تابش مستقيم نور آفتاب علاوه بر اينكه مهمترين نياز براي رشد ذهني و يادگيري دانش آموزان است، براي داشتن رشد قدي متناسب و اسكلت بندي مقاوم در سال هاي بعدي زندگي به عنوان يك نياز اساسي به شمار مي رود.
وي افزود: رعايت اصول تغذيه مناسب در سنين بالاتر به دخترها كمك مي كند تا نيازهاي دوران حاملگي و شيردهي آنها تامين و از بروز شكستگي استخوان ها در دوران يائسگي پيشگيري شود. در پسرها نيز اين امر به بلندشدن قامت و استحكام استخواني آنها كمك مي كند تا دچار آسيب هاي جدي نشوند.
دكتر مظهري به والدين توصيه كرد: والدين نبايد به كودكان خود تنقلاتي مانند شكلات و بازي هاي كامپيوتري به عنوان جايزه و يا هديه بدهند و در مقابل آنها را هرچند در مدت زماني محدود به گردش و پارك ببرند تا ضمن ايجاد روحيه اي شاد در آنها، در راستاي تقويت و پرورش عضلات و تحكيم بخشيدن به اسكلت آنها اقدامي مناسب انجام داده باشند.


** وعده شام


دكتر مظهري گفت: زمان صرف شام و خوابيدن براي دانش آموزان به دليل اينكه بايد صبح زود از خواب بيدار شوند، اهميت زيادي دارد؛ آنها بايد حدود ۲ تا ۳ ساعت پيش از خواب عصرانه اي مفصل و سپس شامي سبك ميل كنند.

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

28  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
356
مطالب
855
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
3437923