سایت دکتر مظهری

مبتلایان به سنگ كلیوی از مصرف ریواس، اسفناج، تره فرنگی و سیب زمینی پرهیز كنند

دكتر ضیاء الدین مظهری، در گفت‌وگو با ایسنا نوشیدن آب فراوان یكی از راهكارهای مهم در دفع سنگ‌های كلیوی بویژه نوع اگزالاتی دانست و گفت: بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید حداقل به میزان 2 لیتر و با افزایش دما در فصل تابستان یا مناطق گرم 3 لیتر همراه با وعده های غذایی و در طول روز آب بنوشند.

وی با تاكید بر افزایش مصرف سبزیجات خاطر نشان كرد: در مبتلایان به سنگ‌های كلیوی كه سنگ اگزالاتی دارند، ریواس، اسفناج، تره فرنگی و سیب زمینی شیرین كه غنی از اگزالات هستند نباید مصرف شود.

این متخصص تغذیه افزود: پروتئین های حیوانی، نمک سدیم، تنقلاتی نظیر بادام زمینی باید از برنامه غذایی مبتلایان به سنگ کلیه حذف و مصرف انواع نوشابه ها، آب مرکبات و چای نیز باید به حداقل برسد.

دکتر مظهری با بیان اینكه سنگ‌های اگزالاتی از شایعترین انواع سنگ های كلیوی هستند گفت: فیبرهای موجود در سبوس ذرت، برنج و گندم دارای كمترین میزان اگزالات هستند لذا مصرف بیشتر این مواد توصیه می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران یاد آور شد: افزایش میزان تحرك و فعالیت های بدنی و دوری از استراحت و سكون به دفع سنگ های كلیوی كمك می كند.

وی در خصوص نقش كلسیم رژیم غذایی در بروز سنگ های كلیوی گفت: افزایش میزان كلسیم از دیگر راه های دفع سنگ های كلیوی است و حذف مواد غذایی حاوی كلسیم از جمله شیر باعث افزایش دفع اگزالات و تشكیل سنگ كلیه می شود .

مصرف خودسرانه دارو عاملی در تشدید بروز سنگ های کلیوی

دکتر مظهری با اشاره به اینكه ایجاد سنگ های كلیوی به عوامل متعددی كه مهمترین آنها زمینه های ارثی و اختلالات سوخت و ساز است بستگی دارد گفت: ابتلا به عفونت و مصرف خود سرانه داروها زمینه ایجاد سنگ را تشدید می كنند.

این متخصص تغذیه در ادامه افزود: مبتلایان به سنگ كلیه در صورتی كه دچار كم كاری تیروئید و كمبود ید نباشند، استفاده از ترب و تربچه خصوصا ترب سیاه، به صورت رنده شده و یا آب ترب كه ناشتا نوشیده شود، به آنها توصیه می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطر نشان كرد: نوشیدن آب فراوان حتی بدون احساس تشنگی و پیاده روی مرتب روزانه به دفع سنگ كمك می كند همچنین مصرف گیاهان مدر مانند دم كرده دم گیلاس، كاكل ذرت، گل گاوزبان، گزنه، بومادران، نعناع، گل همیشه بهار، جعفری، كرفس، كدو حلوایی، مرزه، مارچوبه و بطور كلی سبزی خوردن در دفع سنگ های كلیوی بسیار موثر است.

 

حاضرین در سایت

12  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
170
مطالب
811
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2563985