سایت دکتر مظهری

ظرف مناسب برای پخت غذا

ظروف مختلفی که برای پخت و پز استفاده می کنید تاثیراتی روی مواد غذایی می گذارد که در برخی موارد این تاثیرات نتیجه مثبتی ندارد.
مثلا ظروف تفلون یا نچسب با توجه به راحتی شستشو برای پخت و پز مناسب است اما اگر در نگهداری این ظروف دقت نکنید، نتیجه عکس است.
ظروف تفلونی که با استفاده نادرست خش دار شده اند، سبب ترکیب مواد شیمیایی ساخته شده در این ظروف با ترکیبات غذا شده و سرطان زا محسوب می شوند.
دکتر سیدضیاء الدین مظهری، رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه در همین خصوص می گوید: در ظروف تفلون از فلزی به نام کادمیوم استفاده می شود که از فلزات سنگین است.

به گفته او، در ظروف تفلونی که دچار خراش هایی در اثر شستشو یا کشیدن قاشق یا غیره شده اند، فلز کادمیوم وارد غذا شده و عوارضی احتمالی مانند سرطان را پدید می آورد.

دکتر مظهری تاکید می کند از ظروف تفلون آسیب دیده استفاده نشود و هرگز این ظروف را مورد ترمیم قرار ندهند چون آسیب بیشتری به بدن می رساند.
بین ظروف شیشه ای یا همان پیرکس و ظروف تفلون از این جهت که به راحتی قابل شستشو هستند شباهت زیادی وجود دارد.اما حسن ظروف پیرکس به نسبت ظروف تفلون سلامت همیشگی آنهاست.

دکتر مظهری معتقد است: چون مواد اسیدی یا بازی روی ظروف شیشه ای تاثیری نمی گذارد و از طرفی با حرارت و دمای بالا هم یونی از شیشه آزاد نمی شود، برای پخت و پز بسیار مفید هستند.

● ظرف رویی مناسب اگر…
به اعتقاد رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه اگر ظرفی واقعا از جنس روی باشد می تواند باعث خروج یون های روی از ظرف و ورود آن به غذا شود که مفید است و باعث جبران کمبود روی در بدن می شود.
اما ظاهرا اغلب ظروفی که به عنوان رویی در بازار وجود دارند از آلومینیوم ساخته می شوند.
این در حالی است که آزاد کردن یون آلومینیوم در غذا، سبب انتقال این یون ها به بدن می شوند و در درازمدت می تواند عوارضی از جمله کم خونی را در بدن به وجود آورد. اگر از طرفداران استفاده از ظروف رویی برای پخت و پز غذا هستید حتما سعی کنید ظروف رویی اصل را بخرید.

● ظرف های لعاب دار و سفالی

ظروف سفالی از این جهت که سطح صافی ندارند و ممکن است باعث باقی ماندن غذا در منافذ ریز داخل ظرف شوند برای پخت و پز پیشنهاد نمی شوند اما در حال حاضر این ظروف را رنگ کرده و وارد بازار می کنند.
به اعتقاد دکتر مظهری، این ظروف سفالی رنگ شده هم بی ضرر نیستند، از این جهت که رنگ های استفاده شده در این ظروف معمولا فلزات سنگینی مانند سرب دارند که عوارضی نظیر کندذهنی، افسردگی و بعضی مسمومیت های درازمدت دیگر دارد.
او ادامه می دهد: اما ظروف لعابی زردرنگ قدیمی که در ایام گذشته مورد استفاده قرار می گرفت، بهترین نوع این ظروف برای پخت و پز و نگهداری غذاست.
درمورد ظروف ملامین هم لعابی که برای محافظت روی آن پوشانده می شود، بسیار نازک و آسیب پذیر است. بنابراین اگر این لایه لعابی با خش و خطوط از بین برود نفوذ میکروب در این ظروف را سبب می شود.


● ظرف خوب، ظرف مسی
رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه ، ظروف مسی را با شرط و شروطی بهترین نوع ظروف برای پخت غذا می داند.
اگر ظروف مسی به شکل مناسبی قلع اندود نشده باشند یا از مواد حاوی سرب برای قلع اندود شدن، استفاده شده باشد، این عنصر می تواند پس از ورود به غذا، در درازمدت سبب ایجاد مسمومیت شود.
دکتر مظهری می گوید: اگر ظروف مسی، قلع اندود نشده باشد، ورود یون مس به غذا در درازمدت، تاثیر نامطلوبی بر بدن می گذارد.
به گفته او ذخیره شدن یون مس در کبد به مرور به این عضو آسیب می رساند. به همین دلیل ظروف مسی را قلع اندود می کنند.
دکتر مظهری توصیه می کند: هنگام شستشوی این ظروف باید دقت کنید تا لایه قلع اندود شده از بین نرود یا خش بر ندارد.
همچنین مواد اسیدی یا غذاهای ترش، سبب از بین رفتن لایه رویی ظروف مسی می شود که بر این اساس هر چند وقت یکبار باید این ظروف، قلع اندود شود.
 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

15  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
354
مطالب
855
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
3403969