سایت دکتر مظهری

دانش آموزان با پول توجیبی در مدرسه غذاهای بی‌ارزش می‌خرند

دکتر سید ضیاء‌الدین مظهری در مورد تاثیر تغذیه صحیح در دانش آموزان اظهار داشت: کودکان آینده سازان هر کشوری هستند و توجه به کیفیت مواد غذایی در وعده صبحانه،نهار، عصرانه و شام نه تنها برای تامین انرژی آنها ضروری است بلکه زمینه رشد مناسب آنها را نیز فراهم می‌کند.

 

وی گفت: والدین نباید به این فکر کنند که بچه بخورد تا سیر شود بلکه هدف اصلی یک پدر و مادر توانا باید فراهم کردن تغذیه‌ای سالم و زنجیره غذایی کامل باشد چرا که کمبود ماده مغذی می‌تواند یک فرزند باهوش را به یک فردی کودن و آموزش ناپذیر تبدیل کند.

به گفته دکتر مظهری یک کودک در حال رشد به 12 نوع ویتامین، 16 نوع ماده معدنی و 20 نوع اسید آمینه نیاز دارد که عدم تامین آنها می تواند در روند رشد تاثیر گذار باشد.

 

وی در پاسخ به اینکه دانش آموزان معمولاً صبحها برای آماده شدن و رفتن به مدرسه استرس دارند و از خوردن صبحانه امتناع می‌کنند گفت: صبحانه اگر متنوع باشد و غذاهایی که کودک دوست دارد در وعده صبحانه گنجانده شود و فرزند صبح خانواده را بر سر سفره صبحانه متنوع ببیند قطعاً این استرس فروکش می‌کند.

دکترمظهری تصریح کرد: نباید فکر کنیم که فرزند ما حتماً باید صبحانه نان و پنیر یا کره مربا بخورد بلکه می‌توان از عدسی، پوره سیب زمینی به همراه کره و تخم مرغ، شیربرنج غنی شده با کمی خلال بادام و حتی نیمرو یا حلیم خانگی استفاده کرد.

 

رئیس انجمن علمی تغذیه ایران گفت: اصرار، تهدید و قول و قرار گذاشتن کار ساز نیست و نباید نسبت به خوردن با نخورد صبحانه با کودک تغییر رفتار داد بلکه باید او را به حال خود گذاشت تا رفته رفته صبحانه را میل کند.

دکترمظهری با اشاره به اینکه برخی والدین به دلیل نداشتن وقت کافی ترجیح می‌دهند تا به کودک پول توجیبی بدهند تا در مدرسه برای خود خوراکی فراهم کند افزود: این درحالی است که کودک با این پول برای خود شکلات، شیرینی، چیپس و پفک می‌خرد که نه تنها خاصیتی برای او ندارد بلکه کم خونی و عدم تمرکز را هم در پی دارد.

 

وی تهیه لقمه‌‌های کوچک نان و پنیر و گردو، نان و تخم مرغ پخته به همراه کمی کره، لقمه انواع کوکو و شامی به همراه برگ کاهو یا سالاد سیب زمینی و خیار شور را برای دانش آموزان تغذیه‌ای خوب و سالم دانست.

این متخصص تغذیه گفت: لازم نیست کودک زیاد بخورد بلکه با خوردن غذای با کیفیت نیاز او تامین می‌شود در عین حال نباید به وزن کودکان خیلی حساس بود زیرا تا زمانی که کودک قد می‌کشد و وزنش سیر نزولی ندارد جای نگرانی نیست.

دکترمظهری فرهنگ سازی در جهت تغذیه صحیح را در مدارس برای اولیا و مربیان ضروری خواند و گفت: اگر والدین به عواقب ندانم کاری در تغذیه کودک واقف باشند و بدانند که چه لطمه‌ای به آینده کودک می‌زند قطعاً دقت بیشتری روی این موضوع خواهند داشت.


 

 

 

حاضرین در سایت

31  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
356
مطالب
855
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
3437934