سایت دکتر مظهری

سفره های ایرانی 3 برابر شورتر از استاندارد جهانی

 طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی حد استاندارد میزان مصرف نمک روزانه 5 گرم است. این در حالی است که طبق برآوردهای صورت گرفته مردم کشور ما 2 تا 3 برابر بیشتر از حد استاندارد نمک مصرف می کنند.

مصرف نمک نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر دنیا بیش از میزان استاندارد جهانی است؛ به گونه ای که نتایج یک مطالعه نشان می دهد که 2/99 درصد مردم دنیا بیش از حد مجاز نمک مصرف می کنند.
همچنین طبق نتایج این مطالعه بیشترین میزان مصرف نمک در کشورهای آسیای مرکزی و شرقی، اروپای شرقی و خاورمیانه است.** عوارض ناشی از مصرف زیاد نمک

مصرف زیاد نمک و غذاهای شور سبب بروز اختلال در کارکرد کلیه ها و در صورت استمرار به از دست دادن کلیه ها، ابتلا به فشار خون بالا، بروز بیماری های قلبی و عروقی و در مواردی سبب بروز تورم در تمام و یا قسمت هایی از بدن به ویژه در افراد دارای سابقه این بیماری ها در خانواده می شود.

در مورد نوزادان نیز به ویژه تا 4ماهگی، به دلیل این که بدن آنها توانایی دفع نمک را ندارد، مصرف نمک سبب تجمع آب در بدن و در نهایت بروز بیماری های کلیوی و کبدی و آسیب به مغز می شود و در شرایط حاد حتی به مرگ نوزاد می انجامد.

دکتر سیدضیاءالدین مظهری نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران ترک عادت خوردن غذاهای شور را برای حفظ سلامتی افراد جامعه ضروری دانست و اظهار داشت: افراد برای پیشگیری از افزایش فشار خون و بیماری های قلبی، باید میزان نمکی را که هنگام پخت به غذا اضافه می کنند، کاهش دهند و برای اجتناب از مصرف بی رویه نمک، از قرار دادن نمکدان بر سر سفره خودداری کنند.

به گفته وی، غذاهای کنسرو شده و بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده و آماده دارای مقادیر زیادی نمک هستند، به همین دلیل بهتر است مصرف این مواد غذایی را محدود کرد و برای بهبود طعم غذا و کاهش مصرف نمک در هنگام تهیه غذاها به جای نمک از سبزی های تازه و معطر، لیمو ترش، آب نارنج، آویشن و شوید استفاده کرد.

دکتر مظهری افزود: جوش شیرین که در پخت انواع نان و کیک به کار رود نیز دارای مقدار زیادی سدیم است بنابراین افرادی که به علت ابتلا به برخی بیماری ها محدودیت مصرف نمک دارند، مصرف مواد حاوی جوش شیرین را نیز باید محدود کنند.** آیا باید نمک را از سفره ها حذف کرد؟

نمک و مضرات مصرف زیاد آن همواره پای ثابت توصیه های بهداشتی پزشکی است، برخی معتقدند که باید نمک را از مصرف روزانه موادغذایی حذف کرد تا دچار پیامدهای مصرف آن نشد و عده ای دیگر مصرف مشخصی از نمک را لازمه سلامتی می دانند.

این درحالی است که به گفته کارشناسان علوم تغذیه حذف کامل نمک نیز مضرات زیادی را برای بدن به دنبال دارد.

به گفته کارشناسان علوم تغذیه، حذف کامل نمک مضرات زیادی برای بدن دارد و آسیب های زیادی را به دستگاه های داخلی بدن وارد می کند در مقابل مصرف بیش از حد نمک نیز در درازمدت منجر به بروز بیماری هایی همچون بیماری های قلبی و عروقی و از کار افتادن کلیه ها می شود.** مضرات حذف نمک از سبد غذایی

نمک یکی از املاح مورد نیاز برای سوخت و ساز مواد در بدن، انتقال پیام های عصبی و کارکرد صحیح عضلات است.

حذف کامل نمک و یا مصرف کمتر از میزان نیاز روزانه بدن به این ماده غذایی، سبب بروز اختلال در انتقال پیام های عصبی از اندام های مختلف بدن به مغز، کاهش سوخت و ساز مواد غذایی و در نتیجه کاهش انرژی و تجمع چربی ها در بخش هایی از بدن می شود.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک 5 گرم است؛ در صورتی که به تعادل در مصرف نمک توجه شود، علاوه بر اینکه سوخت و ساز مواد و انتقال پیام های عصبی به درستی انجام خواهد شد، کلیه ها نیز سالم می مانند و عملکرد خوبی خواهند داشت.

به طورکلی ثابت کردن ضربان غیرعادی قلب و کمک به تنظیم فشار خون، خارج کردن اسیدیته زیاد بدن، حفظ تعادل مقدار قندخون، فراهم کردن انرژی لازم برای بدن، کمک به عملکرد صحیح سلول های عصبی، جذب مواد مغذی، صاف و نرم کردن حنجره و جلوگیری از چسبناک شدن مخاط، جلوگیری از گرفتگی عضلانی، جلوگیری از ریزش بزاق در هنگام خواب، ساخت استخوان ها و تنظیم خواب از مهمترین فواید مصرف نمک برای بدن است.** چه نمکی را مصرف کنیم؟

به گفته کارشناسان علوم تغذیه بهترین نوع نمک، نمک یددار تصفیه شده است. یکی از مواد معدنی مورد نیاز بدن ید است و بهترین راه برای رساندن ید به بدن، مصرف نمک های یددار تصفیه شده همراه با انواع غذاهای سرد و گرم است.

ید برای پیشگیری از بروز برخی اختلالات باید به صورت روزانه و مداوم از طریق مصرف مواد غذایی یددار تامین شود.

ید پس از وارد شدن به بدن ازطریق غده تیروئید جذب می شود و در ساخته شدن هورمون های تیروئید نقش اساسی دارد؛هورمون های ترشح شده بر اثر ید در فعالیت های مهم بدن مانند رشد و تکامل جسمی و عصبی، سوخت و ساز مواد غذایی، حفظ دمای بدن، تولید انرژی، عملکرد طبیعی مغز و سلول های عصبی نقش اساسی دارد.

یکی از ساده ترین راه های تامین ید موردنیاز بدن که از سال ها پیش در کشور ما رایج شده، استفاده از نمک های یددار تصفیه شده در طبخ غذاهای مختلف است.** میزان ید مورد نیاز بدن

دکتر مظهری در این مورد گفت: ید باید به صورت روزانه مصرف شود بنابراین بهترین راه برای تامین ید مورد نیاز بدن، استفاده از نمک های یددار است.

وی افزود: نیاز روزانه بدن به ید بین 100 تا 150 میکروگرم است و مقدار مورد نیاز هر فرد به این ماده به طور متوسط در تمام طول عمر یک قاشق چای خوری است.

به گفته دکتر مظهری، ید یک ماده شیمیایی مغذی است که تمام افراد از دوران جنینی تا زمان پیری به دریافت روزانه و مداوم آن نیاز دارند.** نمک دریا مضر برای سلامتی

نمک دریا از تبخیر آب دریا به دست می آید. این نمک، تصفیه نشده و دارای انواع ناخالصی ها ازجمله فلزات سنگین است که خطر سرطان زایی این فلزات به اثبات رسیده است.

در حال حاضر مصرف نمک دریا از طرف برخی افراد غیرکارشناس به مردم توصیه می شود؛ این درحالی است که به گفته کارشناسان تغذیه، علاوه بر ناخالصی میزان ید نمک دریا بسیار کم و نمی تواند نیاز روزانه بدن به ید را تامین کند.** زمان مناسب برای اضافه کردن نمک به غذا

به دلیل اینکه ید بر اثر نور و حرارت از بین می رود، نمک یددار باید در ظروف دربسته چوبی، پلاستیکی، سفالی و یا شیشه ای رنگی و دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران در مورد نوع استفاده صحیح از نمک های یددار برای جلوگیری از بین نرفتن ید اظهار داشت: حرارت و طبخ غذا باعث ازبین رفتن ید موجود در نمک می شود؛ بنابراین باید نمک یددار تصفیه شده را در انتهای طبخ و هنگامی که غذا از روی منبع حرارت برداشته شده است، به آن اضافه کرد.

دکتر مظهری افزود: همچنین می توان غذا را کم نمک تهیه کرد و کمی نمک یددار بر سر سفره گذاشت تا افراد در صورت نیاز از آن استفاده و کمبود ید بدن خود را تامین کنند.

وی یادآور شد: باید به تاریخ تولید نمک های یددار توجه کرد. از زمان تولید این نمک ها نباید بیشتر از ۶ ماه گذشته باشد و باید توجه داشت که تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه شده و دارای شماره بهره برداری باشد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حاضرین در سایت

14  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
348
مطالب
851
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
3349078