سایت دکتر مظهری

کاشت سبزی کنار جاده ها موجب جذب سرب و فلزات سنگین در آنها می شود

کاشت سبزی کنار جاده های پر تردد موجب آلوده شدن آنها به سرب و فلزات سنگین بر اثر دود خودروهای عبوری می شود و خوردن این سبزی ها موجب اختلال دریادگیری، کاهش بهره هوشی و بیش فعالی کودکان می شود.
سید ضیاءالدین مظهری اظهار داشت: سبزی یکی از مفیدترین و اساسی ترین موادغذایی برای بدن است و مصرف آن برای افرادی که در حال رشد هستند، بسیار مفید است.
وی درباره سبزی هایی که با فاضلاب انسانی آبیاری می شود، گفت: در فاضلاب ها مواد مفیدی وجود دارد که موجب رشد بیشتر سبزی ها می شود که این موضوع فقط 50 درصد قضیه است و باید این را هم در نظر بگیریم که این فاضلاب ها ممکن است حاوی میکروب ها، تخم انگل ها و سایر آلودگی ها باشد؛ به همین دلیل باید در مصرف سبزی ها احتیاط کرده و با ضدعفونی کننده های مناسب آلودگی های آن را برطرف کنیم.
این متخصص تغذیه بیان داشت: برخی از فاضلاب ها، فاضلاب های صنایع فلزکاری است که وارد رودخانه ها شده و آلودگی را به آب های سطحی و زیرزمینی انتقال می دهد همچنین کاشت سبزی در کنار جاده های پر تردد موجب آلوده شدن آن می شود. دود حاصل از سوخت بنزین و حتی سرب موجود در هوا جذب سبزی ها می شود؛ سرب موجود در موادغذایی موجب اختلال در یادگیری، کاهش بهره هوشی و بیش فعالی می شود.
مظهری اضافه کرد: اگر زمین های کاشت سبزی در کنار جاده های پر رفت و آمد باشد با توجه به آلودگی هوا خطر آلوده شدن سبزی ها با فلزات سنگین نیز وجود دارد و زمانی که فلزات سنگین از طریق ریشه سبزی جذب شود، با شست و شوی فراوان از طریق ضدعفونی کننده ها و حتی پخت و پز از بین نمی رود.

 

 

 

 

حاضرین در سایت

12  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
216
مطالب
831
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2815432