سایت دکتر مظهری

مصرف نان های سبوس دار چربی های شکمی را کاهش می دهد

مصرف نان های تیره و سبوس دار موجب کاهش چربی های شکمی می شود.
سید ضیاءالدین مظهری اظهار داشت: نان سرشار از ویتامین های گروه b، ویتامین e و مواد معدنی مانند منیزیم، آهن، روی و حتی کلسیم است.
وی گفت: اگر افراد از نان سبوس دار استفاده کنند، تمام این ویتامین ها و املاح به بدن آنها می رسد البته ویتامین ها و املاحی که در نان وجود دارد در فرآیند پخت از بین نمی رود ولی ممکن است از بخشی از فعالیت های ویتامین ها کاسته شود و در صورتی که دمای پخت بسیار بالا باشد، درصد زیادی از آنها از بین می رود.
این متخصص تغذیه با بیان اینکه کاهش ویتامین ها و املاح نان در فرآیند پخت چندان با اهمیت نیست، اضافه کرد: افراد با مصرف مواد غذایی مانند سبزی ها، حبوبات، غلات، گوشت ها، لبنیات و میوه ها می توانند نیازهای بدن خود به املاح و ویتامین ها را تأمین کنند.
مظهری درباره خواص سبوس گندم بیان داشت: گندم از چند لایه تشکیل شده که شامل پوست گندم، جوانه گندم و لایه حاوی کربوهیدرات یا همان نشاسته گندم است. زمانی که گندم آرد می شود، به ذرات ریزی تبدیل شده و از الک های مختلفی عبور داده می شود.
وی بیان کرد: به مخلوط شدن پوسته خارجی گندم با مغز گندم که نشاسته است، سبوس گندم گفته می شود که در آن ترکیبات با ارزشی وجود دارد البته سبوس انرژی تولید نمی کند همچنین افراد با مصرف آن چاق نمی شوند.
این متخصص تغذیه اضافه کرد: نان های غنی شده از افزودن ویتامین ها و املاح معدنی به آرد تهیه می شود که بخشی از نیاز بدن به مواد مورد نیاز را تأمین می کند و سبوس هم به دلیل دارا بودن انواع ویتامین به غنی شدن آرد کمک می کند البته مصرف نان های تیره و سبوس دار موجب کاهش چربی های شکمی می شود.

 

حاضرین در سایت

20  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
340
مطالب
838
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
2958998