سایت دکتر مظهری

سرانه مصرف نوشابه در ایران 2 برابر استاندارد جهانی؛ سرانه مصرف شیر یک سوم

مصرف سرانه نوشابه های گازدار در کشور 2 برابر استاندارد کشورهای اروپایی است در حالی که مصرف سرانه شیر در ایران یک سوم کشورهای پیشرفته است.
دکتر ضیاءالدین مظهری با اعلام این خبر گفت : سرانه مصرف نوشابه در ایران 24 لیتر و در جهان 12 لیتر اعلام شده، این در حالیست که سرانه مصرف شیر در کشور کمتر از 80 لیتر و در کشورهای توسعه یافته حدود 300 لیتر است .

وی با اشاره به اینکه نوشابه های گازدار فاقد ارزش غذایی است، ادامه داد : مصرف نوشابه های گازدار پیامدهایی همچون افزایش وزن، پوسیدگی دندان ها، پوکی استخوان و ... را به همراه دارد، اما شیر حاوی کلسیم، پروتئین، ویتامین ها و ... است که متاسفانه به دلایل مختلف که یکی از مهم ترین آن، گسترش نیافتن فرهنگ مصرف شیر در کشور است با استاندارد کشورهای پیشرفته فاصله زیادی دارد و ایرانی ها کمتر از یک سوم این استاندارد، شیر مصرف می کنند. دکتر مظهری اظهار داشت : با توجه به اینکه سلامت، رشد و استحکام استخوان ها و دندان ها نیازمند کلسیم است که در بدن ساخته نمی شود، این کلسیم از منابع غذایی تامین می گردد که مهم ترین آن گروه لبنیات به ویژه شیر است .

وی گفت : یک لیوان شیر حاوی 290 تا 300 میلی گرم کلسیم 386 میلی گرم پتاسیم و 190 میلی گرم سدیم است که افراد می بایست با توجه به سن، جنس و وضعیت فیزیولوژی خود از آن استفاده کنند .

علاوه بر نقش موثر کلسیم در استحکام بخشی به استخوان ها و دندان ها، کلسیم موجود در شیر برای عملکرد طبیعی عضلات، تشکیل لخته خون و فعالیت های طبیعی سیستم عصبی هم ضروری است . وی با اشاره به اینکه بدون کلسیم، سیستم عصبی قادر به انتقال پیام های عصبی نیست، اضافه کرد : پژوهش های اخیر نشان داده است که کلسیم در کاهش وزن، پیشگیری از سرطان روده بزرگ، کاهش عوارض یائسگی، تنظیم فشار خون و پیشگیری از بیماری های قلبی نیز نقش موثری داشته است .

دکتر مظهری تصریح کرد : با وجود تاکید متخصصان بر مصرف شیر و فرآورده های لبنی، مصرف لبنیات و شیر پرچرب به دلیل مضرات آن توصیه نمی شود . وی گفت : هر چه چربی کمتر دریافت کنیم به سلامت خود کمک بیشتری کرده ایم، هر چند نباید فراموش کرد، چربی های شیر از نظر تامین انرژی و دریافت ویتامین های محلول در چربی برای کودکان مفید است، اما برای افراد دچار چربی خون، مصرف شیرهای کم چرب و فاقد چربی توصیه می شود .

وی افزود: چربی های شیر عموما چربی های اشباع شده هستند و خطرهای استفاده از شیرهای پرچرب علاوه بر گسترش چاقی و افزایش وزن، گرفتگی عروق و از دست دادن حالت ارتجاعی رگ ها ست.

حاضرین در سایت

27  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
356
مطالب
855
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
3437925