سایت دکتر مظهری

بدترين شيوه‌هاي كاهش وزن

 

به‌نظر شما، کاهش بيش از يك كيلوگرم وزن در طول يک هفته درست است يا نادرست؟

متاسفانه برخي افراد كاهش چند كيلوگرم از وزن بدن و چند سايز از دور كمر را در طول يك هفته بهترين نتيجه ممكن براي داشتن اندام مناسب مي‌دانند در حالي كه اين يكي از مخرب‌ترين روش‌هاي كاهش وزن است و اين افراد از نظر دانش تغذيه‌اي، كاهش وزن صوري را برگزيده‌اند چراكه ديري نمي‌گذرد كه دوباره با بازگشت اضافه وزن و ذخيره چربي بيشتر روبرو خواهندشد.

پيروي از اين شيوه كاهش وزن، بدن را با چه آسيب‌هايي روبرو مي‌كند؟

پس از مدتي مكانيسم‌هاي حفظ حيات شروع به فعاليت مي‌كنند و به اين ترتيب نه‌تنها چربي‌هاي بيماري‌زا سراغ فرد مي‌آيند بلکه ايجاد محيط اسيدي، خروج كلسيم از استخوان‌ها و آسيب‌هايي از اين دست به وجود مي‌آيد. در اين موارد، شايد فرد در ظاهر با كاهش وزن و سايز به دليل از دست رفتن آب ميان بافتي روبرو شود اما واقعيت اين است كه با نگاه كردن به چهره او اثري جز آزردگي ديده نمي‌شود. ضمن اينكه زمينه ابتلا به كم خوني و ريزش مو براي فرد ايجاد خواهد شد و در آينده‌اي نه‌چندان دور اضافه وزن قبلي بازمي‌گردد اما ترميم و بازسازي و تراكم استخوان و عضله ممكن نخواهدبود. جالب اينجاست كه فرد مجدد به فكر كاهش وزن مي‌افتد اما اين بار بايد زحمت بيشتري براي لاغر شدن بكشد.

آيا ممكن است شيوه‌هاي نوين لاغري كه به گونه‌هاي مختلف به‌وسيله برخي افراد سودجو ارائه مي‌شود، نتيجه سوءاستفاده از اين باورهاي غلط مردم باشد؟

بله، افراد سودجو شيوه‌هايي را تحت‌عنوان رژيم‌هاي جادويي و غيراستاندارد معرفي مي‌كنند و همواره باورهاي غلط افراد جامعه و سهل‌انگاري آنها، بازاركار اين افراد را داغ مي‌كند. حتي گاهي گزارش‌هايي مي‌رسد حاكي از اينكه در برخي مراكز درماني مراجعان متعددي يكجا پذيرش مي‌شوند كه بدون هيچ توجهي به سابقه سلامت آنها، پيش‌زمينه‌هاي بيماري يا داروهايي كه مصرف مي‌كنند و حتي بدون انجام آزمايش به آنها رژيم‌هاي لاغري داده مي‌شود.

در بين اين شيوه‌هاي نادرست، بيشتر كدام نوع آن به افراد توصيه مي‌شود؟

معمول‌ترين آنها اين است كه رژيمي سرشار از چربي و پروتئين به افرادي توصيه مي‌شود كه بدون بررسي وضعيت جسمي‌شان، فقط به منظور كاهش وزن به پيروي از هر گونه رژيمي مي‌پردازند. در اين رژيم غذايي به افراد توصيه مي‌شود هرچه مي‌خواهند، گوشت، مرغ، تخم‌مرغ، خامه، سوسيس، كالباس و ... مصرف كنند اما منابع قندي را به هيچ‌وجه ميل نكنند در حالي كه با اين رژيم لاغري غلط، سوخت ناقصي در بدن ايجاد مي‌شود كه به تركيبات كتون تبديل و مانع جذب اسيد اوريك خواهد شد. انباشت اسيد اوريك هم زمينه ابتلا به نقرس را در اين افراد به وجود مي‌آورد و آنها را دچار حمله‌هاي نقرس مي‌كند. همچنين بدن آنها با افزايش تركيب‌هاي اوراتي و ابتلا به سنگ‌هاي اوراتي در كليه روبرو مي‌شود و ريزش شديد مو به سراغشان مي‌آيد و تنفس و دهانشان بوي بدي مي‌گيرد. علاوه بر اين، در فاصله‌اي كوتاه، مكانيسم‌هاي زنجيره‌اي بدن اين افراد به كار مي‌افتد، به اين ترتيب سوخت پايه‌اي تحليل مي‌رود، مصرف سوخت بدن كاهش پيدا مي‌كند، آب بدن تخليه مي‌شود و در نهايت زماني كه فرد با وجود اين هشدارها به تغذيه خود توجه نمي‌كند، دچار ولع خوردن مي‌شود و بدون اراده و كنترل شروع به پرخوري مي‌كند.

در دنيا پيروي از اين روش‌هاي نادرست را چگونه ارزيابي مي‌كنند؟

در دنيا کارشناسان، افزايش يا كاهش مداوم وزن را در اثر استفاده از روش‌هاي لاغري نادرست، به بازي «يويو» تشبيه مي‌كنند و ضرر و زيان اين كار را بسيار گسترده‌تر از آن مي‌دانند كه افراد اضافه وزن فعلي خود را حفظ كنند. اختلالات کبدي، افتادگي پوست، ريزش مو، از بين رفتن طراوت بدن، افت قند خون، افت فشارخون و گاهي پيش رفتن تا مرز بيهوشي از جمله همين ضرر و زيان‌هاست كه شيوه‌هاي نادرست كاهش وزن براي افراد به وجود مي‌آورد. اين كاهش وزن سريع در ظاهر تحسين‌برانگيز است در حالي كه تيشه به ريشه سلامت مي‌زند.

منطقي‌ترين روش براي کاهش وزن چيست؟

چاقي و اضافه وزن، پديده‌اي است كه طي سال‌هاي طولاني سراغ برخي افراد مي‌آيد چراكه بيش از نيازشان انرژي دريافت كرده‌اند و اضافه وزنشان ناشي از مصرف منابع پروتئيني، كربوهيدرات‌ها، چربي‌هاي اشباع و غيراشباعي است كه طي چند سال متوالي در بدنشان ذخيره شده است. براي از بين بردن اين انباشته‌ها هم به صرف زمان نياز است و بايد به‌تدريج و با توجه به سن، جنس و وضعيت جسماني افراد روش‌هاي لاغري به كار برده شود. به‌عنوان مثال، بهترين ميزان كاهش وزن در طول هفته و بنا بر شرايط هر فرد بين 250 تا يك كيلوگرم است و مسلم است كه مثلا كاهش 250 گرم وزن در طول هفته بهتر از 350 گرم است زيرا هرچه وزن آرام‌تر كاسته شود تا تمام نيازهاي بدن فرد تامين شود، اين فرآيند با سلامت و صحت بيشتري طي خواهدشد.

حذف گروه‌هاي غذايي چه خطرهايي را براي سلامت افراد خواهد داشت؟

حذف نان، غلات، ‌سبزي، ميوه‌ها و حبوبات و ساير گروه‌هاي غذايي از رژيم غذايي يك اشتباه محض است چراكه بدن از طريق آنها نياز ميلياردها سلول خود را تامين مي‌كند. از طرفي، هيچ‌يك از گروه‌هاي غذايي به تنهايي قادر به تامين نياز ارگان‌هاي مختلف بدن نيستند و گاهي با حذف برخي از گروه‌هاي غذايي، سيستم دفاعي بدن به سرعت ضعيف و زمينه ابتلا به بيماري‌ها فراهم مي‌شود.

بهترين توصيه براي دست پيدا كردن به تناسب اندام چيست؟

به افرادي كه قصد كاهش وزن دارند، توصيه مي‌شود به حفظ طراوت، زيبايي و سلامت هرچه بيشتر خود توجه كنند و به ياد داشته باشند كه نوع چاقي و نحوه برخورد با آن، در هر فردي متفاوت است و نبايد بي‌مهابا هر روش لاغري را برگزيد. اگر كسي تمايل ندارد دچار چاقي و اضافه وزن شود، بايد به ميزان موادغذايي دريافتي‌اش توجه داشته باشد و بداند سكه سلامت دو رو دارد، يك روي آن تغذيه مناسب، متعادل و متنوع است و روي ديگرش فعاليت متنوع كه هم مواد مغذي مورد نياز براي رشد و سلامت بدن را در اختيار افراد قرار مي‌دهد و هم انرژي مازاد بدن را مي‌سوزاند. روش ديگري که بهتر است براي كاهش وزن دنبال کرد، اين است که موادغذايي مصرفي در طول يک هفته و زمان مصرف آنها را که به دنبال احساس گرسنگي يا سير بودن ميل مي‌شود، يادداشت كرد و با پايان يک هفته و مراجعه به موارد يادداشت شده، به اين نکته توجه شود که مصرف موادغذايي متفاوت يا دسرها و ميان‌وعده‌ها، به دليل احساس گرسنگي و نياز بدن بوده است يا نه تا به اين ترتيب فرد به دلايل چاقي خود پي ببرد. واقعيت اين است که خوردن مازاد بر نياز بدن شايد در لحظه خوشايند باشد اما به دليل افزايش سايز ناحيه پهلو، ران، نشيمنگاه و... چاقي و عوارض آن را به دنبال خواهدداشت. مهم‌تر اينکه چاقي بيماري خزنده‌اي است که براي انواع بيماري‌هاي خطرناک مراسم فراخوان برگزار مي‌کند. با تحليل عواملي که باعث افزايش وزن و چاقي فرد مي‌شود، اين نتيجه به دست مي‌آيد که هله‌هوله‌ها چيزي به جز انرژي به بدن نمي‌رساند و منفعتي براي بدن ندارد.
به همين منظور مصرف آب به جاي نوشابه و آبميوه‌ها، مصرف بيشتر سبزي‌هاي خام و پخته و خوردن غذاهاي آبپز، بخار‌پز و کبابي به جاي غذاي سرخ‌شده کمک مي‌کند تا بدن در مسير سلامت پيش رود و تناسب اندام، زيبايي واقعي و طول عمر به‌دست آيد.

 

 

 

 

حاضرین در سایت

13  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
354
مطالب
855
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
3403954