سایت دکتر مظهری

مصرف غذا های چرب خواب شبانه را مختل می کند

مصرف غذا های چرب به خصوص حاوی چربی های اشباع مانند فرآورده های گوشتی خواب شبانه را مختل می کند.دکتر سید ضیاءالدین مظهری افزود: خواب منظم برجذب غذاها تأثیر مستقیمی دارد و تغذیه مناسب بر خواب تأثیر می گذارد.
وی گفت: به طور کلی شب زمان استراحت، بازسازی و رشد بدن است و هورمون رشد به نام سوماتوتروپین ترشح می شود که باعث رشد و ترمیم، بازسازی و تعویض سلول های از دست رفته و آسیب دیده می شود، استفاده از همان انرژی که در طول روز از طریق سوخت و ساز چربی ها و کربوهیدرات ها به دست آمده است.
این متخصص تغذیه افزود: استفاده نامتعادل و نابه جا از چربی ها می تواند خواب شبانه را مختل کند، به خصوص چربی های اشباع مثل فرآورده های گوشتی (همبرگر، سوسیس، کالباس و حتی کله پاچه) ، خوردن انواع دسرها و شیرینی های خشک یا تر، تنقلات بی ارزش، مصرف ناکافی آب و جایگزین کردن آن با انواع نوشابه های رنگی و گازدار و بی گاز، مصرف الکل، نوشیدن بیش از حد قهوه و چای با قند یا شکلات و شیرینی و از همه مهمتر، مصرف زیاد فست فودها می تواند باعث سوء تغذیه و بی خوابی شود.
دکتر مظهری افزود: زمان شام خوردن، مقدار و کیفیت غذا یکی از عوامل تأثیرگذار در بی خوابی و بدخوابی است. هرچه دیرتر شام بخوریم و فاصله شام خوردن تا خوابیدن کمتر باشد، ریتم خواب آشفته تر می شود. غذای سنگین هم خواب را دچار مشکل می کند.

 

 

 

 

حاضرین در سایت

19  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
348
مطالب
851
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
3349834