سایت دکتر مظهری

غذاهای تاثیرگذار بر روی شیر مادر

مواد غذایی مختلفی که مادر شیرده در طول شبانه روز مصرف می کند بر روی شیر او نیز بی تاثیر نیست.

دکتر سید ضیاءالدین مظهری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب اظهار داشت: دل درد، نا آرامی و کولیت که برخی از شیرخواران دچار آن می شوند، می تواند بر اثر غذایی که مادر خورده است، به وجود آمده باشد.

همچنین بو و طعم مواد غذایی وارد شده در شیر مادر ممکن است، شیرخوار را نسبت به خوردن شیر بی میل کند.

وی گفت: البته می توان گفت که چنین رخدادهایی به طور دقیق قابل پیش بینی و پیشگیری نیستند اما این مادران با توجه به نوع مواد غذایی مصرفی و عکس العمل فرزند شان، می توانند تصمیم بگیرند که کدام ماده غذایی را حذف کنند یا از میزان مصرف شان بکاهند.

دکتر مظهری خاطرنشان کرد: برخی از مواد غذایی می تواند طعم و بوی شیر مادر را تغییر دهد که می توان به سیر، پیاز، کلم، شلغم، لوبیای سبز، حبوبات، ریواس و زردآلو اشاره کرد و احتمال دل دردهای 24 ساعته شیرخوار را به وجود آورد.

در ضمن مصرف زیاد هندوانه، خربزه، هلو و دیگر میوه های نوبرانه، نرسیده و کال در ایجاد اسهال و دل درد کودکان تأثیر می گذارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران یادآور شد: در بعضی خانواده ها مصرف برخی مواد غذایی توسط مادر در فرزند شیرخوارشان ایجاد حساسیت و آلرژی می کند که می توان به شیر گاو، تخم مرغ، فرآورده های گوشتی، بادام زمینی و فرآورده های سویا اشاره کرد که بهتر است از برنامه غذایی حذف شوند.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: به طور تجربی مشخص شده مصرف برخی خوراکی ها افزایش دهنده ی شیر مادر است، ولی دلایل علمی درباره آن ها و عملکردشان در چرخه های زیست- شیمیایی و پروسه تولید شیر ارائه نشده است و جمعی از پژوهشگران بر این باورند که شاید یک عقیده دیرپا و ریشه دار در مورد مصرف آن ها باعث آرامش خیال و اعتماد به نفس بیشتر در مادران می شود.

وی در ادامه افزود: گسترده ترین و اثرگذارترین مواد غذایی که باعث افزایش شیرمادر می شوند، عبارت هستند از شبدر، بادام، کنجد، شاهدانه، دم کرده رازیانه، شیر، ماست و دوغ، ماءالشعیر، ماهی، کاهو و غلات پرک شده مخصوصا جوی پرک شده که توصیه می شود به صورت تلفیق شده در کنار هم مصرف شوند.

 

 

 

 

حاضرین در سایت

35  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

آمار سایت

بازدیدکنندگان
348
مطالب
851
پیوندها
17
بازدیدهای محتوا
3349691